Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O NAS

„Japonia-Online” jest pierwszym w Polsce dziennikiem na temat Japonii. Został on stworzony pod hasłem „cała Japonia w jednym miejscu” i ma gromadzić wiadomości, artykuły, wydarzenia, ciekawostki, polskie blogi, miejsca, media, sklepy, interesujące materiały oraz wiele innych rzeczy, krótko mówiąc, wszystko, co związane z Japonią!

Chcesz się podzielić pomysłem? Czytałeś dobry artykuł? Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Jesteś zainteresowany współpracą? Napisz do nas na adres kontakt@japonia-online.pl!

Historię wydań dziennika znajdziecie pod tym linkiem.

INFORMACJE O DZIENNIKU
Tytuł: Japonia-Online
Wydawca: Usagi Software Łukasz Bielak
Redaktor naczelna: Anna Bielak
Adres wydawcy i redakcji: Kazimierza Wielkiego 3 / 17, 30-074 Kraków
Kontakt: kontakt@japonia-online.pl (szczegółowe informacje kontaktowe można znaleźć na podstronie Kontakt”)

*   *   *

Redakcja:

ANNA BIELAK
- redaktor naczelna dziennika „Japonia-Online”

Pasjonatka Japonii. Z wykształcenia biolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2004 roku zaczęła zgłębiać tajniki japońskiej ceremonii herbacianej i kimon pod okiem profesor Etsuko Yamaguchi. Spędziła rok w Japonii w Kioto jako studentka drogi herbaty szkoły Urasenke, a w 2014 roku otrzymała własne imię herbaciane Sōshū 宗州. Największą radość sprawia jej dzielenie się tą pasją z innymi. Prowadzi m.in. promujący kimona projekt KimonoTEKA, organizuje krakowskie spotkania z kimonem Kimono de Jack. Obecnie prowadzi bibliotekę Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz własną działalność - Kimono Cafe, zajmującą się głównie pokazami zakładania kimona i ceremonii herbacianej. Pozajapońsko... wielbicielka kotów.
anna.bielak@japonia-online.pl

ŁUKASZ BIELAK
- wydawca dziennika „Japonia-Online”
- redaktor działu Gospodarka

Z zawodu i zamiłowania programista. Od 1 stycznia 2013 roku prowadzi hobbystycznie własną działalność gospodarczą pod szyldem Usagi Software. Po trudach tygodnia zasiada z pędzlem, by odprężyć się przy japońskiej kaligrafii. Codzienną pracę umila sobie słuchaniem japońskiej stacji radiowej, choć póki co niewiele z niej rozumie.

KRYSTIAN KAROLAK
- p.o. redaktora naczelnego dziennika „Japonia-Online”
- opiekun recenzji

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce na Uniwersytecie Łódzkim i wykładowca w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Jego zainteresowania badawcze obejmują: elity polityczne Chin i Japonii, mity polityczne i historia polityczna w relacjach chińsko-japońskich, zjawisko nacjonalizmu w japońskiej polityce oraz problematyka kampanii wyborczych w Japonii. Prywatnie prelegent i fan Gwiezdnych wojen należący od 2009 roku do Łódzkiego Fanklubu Star Wars. W latach 2012–2015 sekretarz i koordynator PR w organizacji studenckiej IAESTE UŁ. Obecnie współpracujący m.in. z portalem Nowa Fantastyka, Movies Room, Poltergeist, Star Wars Extreme, a do 2017 roku także z Gildią.pl. Interesujący się muzyką lat 70., 80. i 90., historią, filmem, kinem, nowoczesnymi technologiami oraz kulturą Dalekiego Wschodu.

krystian.karolak@japonia-online.pl

OLGA PODSIADŁO
- zastępca redaktora naczelnego ds. rekrutacji
- redaktor działu Polityka oraz zastępca redaktora działu Wiadomości

Studiuje kulturoznawstwo dalekowschodnie na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwentka politologii. Zafascynowana Japonią już ponad 10 lat, podczas studiów rozwinęła swój obszar zainteresowań na inne kraje Dalekiego Wschodu. Szczególnie pasjonują ją relacje Japonii z Chinami, Tajwanem i Koreą Południową.

SAMANTA RAKOCZY
- zastępca redaktora naczelnego ds. korekty
- opiekun korekty

Studentka edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Pedagogicznym. Pasjonatka Japonii w każdym wydaniu, z przekonania, że zawsze można wiedzieć i umieć więcej. Jest członkinią Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej – grupy rekonstrukcyjnej starającej się jak najwierniej odtworzyć stroje i zwyczaje japońskie z okresu XV i XVI wieku. W wolnych chwilach uczestniczy we wszelakich spotkaniach z grami planszowymi. Poza tym skryta fanka klasyki romansów historycznych od formy papierowej po cyfrową oraz koreańskiej muzyki popularnej.

KATARZYNA ZDZIARSKA
- zastępca redaktora naczelnego ds. wiadomości
- redaktor działu Wiadomości

Absolwentka studiów dalekowschodnich w Krakowie. Zainteresowanie Japonią rozpoczęła w gimnazjum poprzez anime, a na studiach poszerzyła zainteresowania o inne kraje dalekowschodnie. Lubi podejmować nowe wyzwania i nie boi się przygód. Ciekawa świata i odmiennych kultur, chętnie zawiera nowe znajomości. Dla odprężenia lubi przeprowadzać eksperymenty kulinarne w towarzystwie najbliższych przyjaciół.

* * *

MAGDALENA BLOCH
- korektor
Studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, entuzjastka kultury, głównie popkultury azjatyckiej, w szczególności japońskiej. Ogromną przyjemność sprawia jej redakcja językowa i korekta, więc wykonuje je w „Japonii-Online” oraz w dwóch mangowych grupach skanlacyjnych. Miłośniczka literatury w każdym wydaniu. Na imprezach poświęconych Japonii można ją często spotkać z aparatem fotograficznym w ręku. W przyszłości chciałaby zwiedzić (prawie) cały świat oraz nauczyć się języka migowego w stopniu komunikatywnym.

AGNIESZKA BRZOZOWSKA
- zastępca redaktora działu Muzyka

Studentka kognitywistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zainteresowana wpływem nowoczesnych technologii na rozwój mózgu. Od dzieciństwa niepowstrzymanie odkrywa Japonię i jej kulturę, a w szczególności literaturę i muzykę. Wytrwale dąży do spełnienia marzenia – wyprawy do Kraju Kwitnącej Wiśni. Zamiłowania naukowe łączy ze śledzeniem nowości dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji w Japonii. Prywatnie miłośniczka historii i kotów. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni i szlifuje umiejętności pisarskie.

LAURA GUŹDZIOŁ
- zastępca redaktora działu Kulinaria

Absolwentka bioinformatyki na Politechnice Poznańskiej i studentka informatyki (drugiego stopnia) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie próbuje rozwijać swoje umiejętności programistyczne i pisarskie. Dodatkowo uczy się japońskiego, który jest jej ulubionym językiem. Lubi literaturę fantasy, mangi, anime, azjatyckie filmy i seriale. Należy do grupy japońskiego tańca yosakoi – Sakuramai Poznań. Bez muzyki, zwłaszcza rockowej, nie wyobraża sobie życia. Miłośniczka kawy, zielonych herbat oraz japońskiej i koreańskiej kuchni.

KRZYSZTOF KLISZCZ
- redaktor działu Technika

Urodzony w 1989 roku w Gdańsku, mieszkający przez większość swojego życia w Sopocie. Absolwent stosunków międzynarodowych ze specjalnością japonistyka na Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni. W 2013 roku wyjechał do Tokio, Japonii, gdzie przez rok studiował język japoński na uczelni Asia University w mieście Musashino. Podczas pobytu w Japonii pracował jako nauczyciel języka angielskiego w dwóch szkołach językowych oraz jako „host” stołu w kawiarni konwersatoryjnej Leafcup Cafe w okręgu Shibuya. Po powrocie do kraju uzyskał tytuł magistra dziennikarstwa. Z zamiłowania producent muzyczny oraz sound designer. Prowadzi fotoblog Zacne Podróże Kristoffa Kristofersona.

ZUZANNA KMAK
- korektor

Studentka edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, herbaciany adept w krakowskim oddziale Urasenke, Senshinkai. Zakochana w Japonii i jej kulturze od dzieciństwa oraz wciąż pełna nadziei na samodzielne opanowanie języka japońskiego. Nie zna lepszego sposobu na spędzenie dnia niż muzyka, herbata i dobra książka.

MAŁGORZATA KOPROWICZ
- członek zespołu działu Publicystyka
Absolwentka filologii iberyjskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wolontariuszka w TED Open Translation Project, aspirująca tłumaczka i dziennikarka. Krajem Kwitnącej Wiśni interesuje się, odkąd sięga pamięcią i samodzielnie brnie przez meandry języka japońskiego. W wolnych chwilach uczy się języków obcych, czyta zazwyczaj kilka książek naraz i rysuje.

SYLWIA KOŚCIELNIAK
- członek zespołu działu Publicystyka
Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zafascynowana japońską kulturą, sztuką i estetyką. Do jej głównych zainteresowań należą drzeworyt oraz sztuka współczesna. W wolnym czasie uwielbia gotować oraz oglądać seriale.

MIKOŁAJ KOTLIŃSKI
- redaktor działu Historia

Z wykształcenia grafik i fotograf. Pasjonat historii i sztuki Japonii, od lat zajmuje się amatorsko bronią białą i uzbrojeniem, wizytując rekonstrukcje bitew. Najlepiej czuje się w muzeach. Prywatnie lubi górskie wycieczki po Tatrach, filmy z Tadanobu Asano oraz stare japońskie animacje sprzed 30 lat.

MARTA KOWALCZYK
- redaktor działu Kulinaria

Absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się japońską kuchnią, popkulturą oraz folklorem. Kilka razy odwiedziła Japonię i ma nadzieje jeszcze tam wrócić. Nie może żyć bez kawy, książek i brytyjskich seriali. Zawodowo zajmuje się gastronomią. Wolny czas także poświęca na rozwijanie kulinarnych pasji. Uwielbia podróże. Podczas swoich wypraw nigdy nie rozstaje się z aparatem.

EDYTA KRUK
- członek zespołu działu Wiadomości

Absolwentka historii w Instytucie Historycznym UW. Interesuje się historią polityczną krajów byłego Związku Radzieckiego oraz historią Japonii. Krajem Kwitnącej Wiśni pasjonuje się od wczesnych lat dziecięcych. Prywatnie nie pogardzi dobrą książką, w szczególności fantastyką, oraz literaturą w klimacie postapo. Fanka filmów science fiction oraz azjatyckiego kina grozy. W wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem.

MARTA KRUPA
- korektor

Studentka studiów dalekowschodnich UJ. Od wielu lat zauroczona językiem japońskim. Lubi wyzwania i dobrze napisane teksty, dlatego postanowiła spróbować sił w korekcie. W wolnych chwilach sięga po pędzel lub pióro, by ćwiczyć kaligrafię.

EWA KUBASIK
- członek zespołu działu Wiadomości

Absolwentka filozofii i administracji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Japonię odkryła, gdy w liceum koleżanka pożyczyła jej kilka tomów „Naruto”. Od tego czasu zgłębia japońską kulturę, historię i filozofię. Interesuje się filozofią śmierci, sztuką sepulkralną i prawem podatkowym, również w kontekście Japonii. Nigdzie na świecie nie czuła się tak dobrze, jak w Japonii i chce tam wrócić, najlepiej na stałe. Samotnik, kocha książki, kawę, koty i dobrą whisky.

KINGA LISZKA
- redaktor działu Społeczeństwo

Studentka studiów azjatyckich ze specjalnością studia dalekowschodnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Japonią interesuje się od ponad 10 lat. Podczas studiów swoje zainteresowanie rozszerzyła na inne państwa Dalekiego Wschodu. Szczególną miłość żywi do Korei Południowej. Obecnie czas spędza na nauce języka japońskiego i koreańskiego oraz zgłębianiu kultury i historii tych krajów, a także pracuje w firmie zajmującej się kontaktami z Japonią. Zapalona miłośniczka fitnessu, wiolonczelistka kochająca kawę, dobre jedzenie, relaks przy lekturze i swój rodzinny Budapeszt.

SYLWIA ŁAGNOWSKA 
- członek zespołu działu Publicystyka

Absolwentka filologii japońskiej, studentka orientalistyki i marketingu na Uniwersytecie Łódzkim. Od wielu lat zainteresowana kulturą i historią Japonii, zwłaszcza zmianami, jakie zachodziły w pozycji cesarza, o czym pisała w swojej pracy licencjackiej i magisterskiej. Od pięciu lat uczy się języka japońskiego oraz trenuje kyūdō. Hobbistycznie pogłębia wiedzę na temat klanów japońskich i tradycji w nich panujących, a także literatury japońskiej. Miłośniczka brytyjskiej literatury, zwłaszcza Shakespeare'a i Jane Austin. Interesuje się także filmem, sztuką i literaturą.

JULIAN MARCINÓW
- redaktor działu O kraju

Student studiów azjatyckich ze specjalnością studia dalekowschodnie na Uniwersytecie Jagiellońskim, wieloletni członek Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ, stypendysta Momoyama Gakuin Daigaku w Osace. Zainteresowany przemianami społecznymi i życiem codziennym na Dalekim Wschodzie, miłośnik japońskiej kultury i kinematografii. Jednocześnie oddany fan „Gwiezdnych wojen” i fantastyki, od kilku lat próbujący nauczyć się dobrze grać na gitarze. Przy dobrej pogodzie lubi zwrócić swój wzrok w stronę nocnego nieba.

MAŁGORZATA NOWAKOWSKA
- członek zespołu Japońskiej Prasówki
Ukończyła studia magisterskie (studia azjatyckie, spec. Japonia) oraz licencjackie (zarządzanie, spec. zarządzanie mediami) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie rozwijająca się w pracy i poza nią w obszarze zasobów ludzkich. W wolnym czasie lubi jeździć na rowerze, robić zdjęcia oraz tańczyć – od kilku miesięcy głównie yosakoi. Interesuje się reklamą i marketingiem, a dnia nie wyobraża sobie bez kawy z pianką.

JAN OLSZÓWKA
- opiekun rubryki Kalendarium

Ukończył filologię rosyjską z językiem angielskim na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ima się różnych zajęć, od gry w brydża zaczynając, przez wędrówki piesze, oglądanie nocami pand, literaturę wszelaką, na astrofizyce kończąc. Japonią interesuje się ponad osiem lat, a tematy Kraju Kwitnącej Wiśni go urzekające to origami, epoka sengoku-jidai, gra go oraz współczesna Japonia. I hektolitry dobrej zielonej herbaty.

MARTA ORSZT
- członek zespołu Japońskiej Prasówki

Studentka architektury i urbanistyki, projektantka mebli, pasjonatka japońskiej ceramiki i designu. Zawodowo zajmuje się promocją w mediach społecznościowych, a dla przyjemności wypełnia szkicowniki pomysłami.

ALEKSANDRA PATLA
- redaktor działu Blogi
Studentka gospodarki turystycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Miłośniczka japońskiej kultury jak i tegoż języka. Wolne chwile poświęca na czytanie, oglądanie anime czy sport. Marzy o podróży do Japonii.

MAŁGORZATA PISS
- członek zespołu działu Wydarzenia (dawniej Japonia w Polsce)

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się każdym japońskim aspektem – od polityki i gospodarki, po popkulturę i drzewka bonsai. Uważa, że język japoński jest najpiękniejszy na świecie i czerpie ogromną przyjemność z samodzielnej nauki i prywatnego nauczania tegoż języka. Poza tym kocha uprawiać sport, a w szczególności jogę i biegi długodystansowe.

JOANNA POCZĘSNA
- korektor

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miłośniczka szeroko rozumianej kultury. Po uszy zanurzona w literaturze. Współautorka bloga Spiżarnia literacka. Pasjonatka Japonii, od niedawna próbująca swoich sił w nauce języka japońskiego.

PAULINA POWĄZKA
- członek zespołu działu Wiadomości
Studentka studiów azjatyckich ze specjalnością studia dalekowschodnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini i była przewodnicząca Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ. Interesuje się sztuką japońską, w szczególności nurtem ukiyo-e. Zakręcona na punkcie „Wielkiej fali” Hokusaia. Lubi dobrą kawę i jesienne, deszczowe wieczory z książką w ręku, w wolnych chwilach zaś rysuje, jeździ na rowerze i uczy się języka japońskiego.

PIOTR SAROTA
- redaktor działu Film

Absolwent Filmoznawstwa UJ, student Kulturoznawstwa dalekowschodniego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Okazjonalnie recenzent i redaktor na kilku portalach internetowych, czasem też pojawi się na jakiejś konferencji naukowej, napisze coś dłuższego, a nawet naskrobie opowiadanie o dzieciach z ziemniaków. Zainteresowany historią i kulturą Azji Wschodniej oraz popkulturą we wszelkich jej przejawach - także od strony teoretycznej. Lubi literaturę fantastyczną, filmy klasy B, Godzillę, kino samurajskie i mocną kawę. Nie cierpi pisania biogramów. Prowadzi blog Poza granicą wzroku.

ANNA SZAREJKO
- korektor

Absolwentka poznańskiej farmacji, która postanowiła rozszerzyć swoją codzienność o studia polonistyczne i naukę języka koreańskiego. Japonią interesuje się od dziecka, a fascynują ją zwłaszcza kwestie religijności Japończyków i ich relacji z innymi krajami Dalekiego Wschodu (szczególnie z Koreą Południową). Każdą wolną chwilę wykorzystuje na rozwój swoich pasji – czyli na czytanie książek, pieczenie babeczek czy też zabawę ze swoim kotem.

ŻANETA ŚWIĄTKOWSKA-WARKOCKA
- zastępca redaktora działu O kraju

Z wykształcenia fizyk, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spędziła 2,5 roku w Japonii, w Tsukubie, jako stypendystka Japan Society for the Promotion of Science. Miłością do Japonii zarażona przez męża. W wolnych chwilach gotuje, przygotowuje japońskie słodycze, zgłębia wiedzę na temat japońskich ogrodów, architektury i tradycji oraz planuje kolejne podróże do kraju kwitnącej wiśni. Uwielbia wędrówki górskie i jazdę na rolkach.

EWELINA TUREK
- zastępca redaktora działu Polityka
Studentka japonistyki z translatoryką na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. Spędziła rok, studiując na Uniwersytecie Waseda w Tokio. Zainteresowana japońską polityką zagraniczną i sytuacją kobiet w Japonii. Fanka tokijskiej architektury, a w szczególności dworców i zmian w topografii miasta. Z zapałem pochłania japońską literaturę piękną, mangi shōjo i japońskie oraz koreańskie seriale. Co tydzień oddaje się swojej pasji grania w piłkarzyki. Początkująca hokeistka.

OLIMPIA WIDOWSKA-WIELANDT
- redaktor działu Kultura

Zawodowo i z wykształcenia bazodanowiec (IT). Japonią interesuje się od dzieciństwa, a co roku „znów zabiera się za naukę japońskiego”. Z tematów okołojapońskich najbardziej ciekawi ją historia i kultura tego kraju. Fanka sushi i muzyki zespołu Scorpions. Nie pogardzi dobrą herbatą (niekoniecznie zieloną) i równie dobrym filmem lub książką. Lubi i chętnie uprawia sport, szczególnie pływanie i jazdę na rowerze.

ANGELIKA WITKOWSKA
- korektor
Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od dziecka interesuje się szeroko pojętą kulturą Japonii i Chin, a od kilku lat również obu Korei. Od jakiegoś czasu uczy się języka japońskiego i próbuje swych sił także w koreańskim i chińskim. Fascynuje się grą na taiko (i innych tradycyjnych instrumentach japońskich i koreańskich), karutą, kaligrafią. Nie wyobraża sobie życia bez muzyki, kina, książek i komiksów. W wolnych chwilach wspiera schroniskowe psiaki i popija herbatę w towarzystwie ukochanych kotów.

MARTYNA WYLECIAŁ
- redaktor działu Muzyka 

Japonią interesuje się od prawie dziesięciu lat, przez pięć lat dzielnie nabywała wiedzę akademicką na temat tego kraju będąc na Studiach Azjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Głównym przedmiotem jej badań jest japońska popkultura. Ma misję szerzenia wiedzy o Japonii. Fanka japońskiej muzyki, o której zdaje się wiedzieć więcej, niżby chciała. Uzależniona od Internetu. W wolnych chwilach czyta i pisze bloga.

OLGA YOSHIDA-MĄDROWSKA
- zastępca redaktora działu Historia

Studentka studiów doktoranckich na UMK w Toruniu. Historyk sztuki, plastyk i instruktor samoobrony. Po studiach wyjechała na 2 lata do Japonii gdzie poza szkołą pracowała w szpitalu. Zajmuje się drzeworytem, technikami walki i propagandą z czasów Edo-Meiji. Poza tym przyjmuje rāmen, słodycze z matcha i ciastka ryżowe w każdych ilościach. Obecnie mieszka w Japonii.

*   *   *

Współpracownicy

KLAUDIA ADAMOWICZ
Absolwentka kulturoznawstwa oraz zarządzania kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Japan Foundation w Kansai Language Institute, doktorantka zamieniająca pasje w tematy badawcze. Weganka. Słodyczowy Otaku. Estetka. Miłośniczka Opery. Classic Lolita. Niedzisiejsza Dama. Nieuleczalna Introwertyczka. Hobbistycznie... Początkująca Baletnica.

JAKUB KLICH
Nauczyciel, tłumacz oraz doktorant na Chinese Culture University w Tajpej. Od 2011 roku mieszka na Tajwanie, gdzie przyjechał zafascynowany kulturą i historią tego kraju. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył Filmoznawstwo oraz Kulturoznawstwo Dalekiego Wschodu. Japonią interesuje się od dzieciństwa, a precyzyjniej - od dnia, w którym zobaczył w telewizji film „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy. Uwielbia japońskie kino z lat 60. XX wieku, powieści Abe Kōbō i Tanizakiego Jun’ichirō oraz japoński hip-hop. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami nad komunikacją międzykulturową, a w szczególności międzykulturowym odbiorem dzieł sztuki, przykładami kulturowej inności i obcości oraz teorią przekładu literackiego w kontekście transkulturowości. Jego idolami są Julia Kristeva, Tsai Ming-liang i Tadanobu Asano.

KONRAD RUMIŃSKI
Absolwent warszawskiej japonistyki, gdzie uczęszczał na seminarium językoznawcze, oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Waseda w Tokio. Pasjonat języków obcych. Interesuje się również historią najnowszą oraz systemami politycznymi i ekonomicznymi. Zwolennik szkoły austriackiej. Pochodzi ze Szczytna na Mazurach.

LUIZA STACHURA
Przede wszystkim czytelniczka-interpretatorka. Zafascynowana Japonią od kilkunastu lat, interesuje się zwłaszcza tamtejszą literaturą, sztuką i kulturą; jedną ze swoich prac magisterskich poświęciła japońskiej literaturze pięknej wydawanej w Polsce w latach 1961–2010. Doktorantka Wydziału Polonistyki UJ, absolwentka filologii polskiej oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Prowadzi blog krytycznoliteracki Owarinai Yume.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy