Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka POLITYCZNE PODSUMOWANIE 2013 ROKU

Reuters/Toru Hanai

02.01.2014 | 17:56
Autor: Krystian Karolak

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia mijającego roku 2013 w japońskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej.

Styczeń – Algierski kryzys

W połowie stycznia doszło do porwania ponad 800 osób, pracowników kompleksu gazowego Ajn Amnas, wśród których byli Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Irlandczycy, Norwegowie, Filipińczycy a także Japończycy. Porwania dokonała powiązana z Al-Kaidą zwaną Zamaskowana Brygada. Premier Japonii nazwał wówczas ten akt "wyjątkowo nikczemnym", którego Japonia "nigdy nie daruje", zaś szef dyplomacji wezwał do priorytetowego potraktowania tej sytuacji. Po czterech dniach zmagań lokalne siły specjalne doprowadziły do zakończenia akcji, jednak wśród ofiar znalazło się nie tylko 23 terrorystów, lecz także 38 zakładników, w tym 10 Japończyków.

Luty – Polityczne randez-vous z Obamą

Premier Shinzō Abe spotkał się 22 lutego z prezydentem Barackiem Obamą w Waszyngtonie. Tematami wspólnych rozmów obydwu polityków było zapewnienie bezpieczeństwa w Azji Wschodniej w związku z ambicjami nuklearnymi Korei Północnej i próbami rakiet balistycznych dokonywanymi przez Chiny oraz uruchomienie strefy wolnego handlu w ramach Partnerstwa Transpacyficznego. Celem tego spotkania było również wzmocnienie relacji z amerykańskim prezydentem, którego zaufanie poprzedni rząd utracił, po próbach renegocjonowania porozumienia o relokacji bazy na Okinawie.

Marzec – Japońska pożyczka dla Indii

Dla wzmocnienia stosunków z Indiami oraz dalszego promowania partnerstwa ekonomicznego i bezpieczeństwa, Japonia przyznała 220 miliardów jenów pożyczki na budowę lokalnej infrastruktury. Informacje przekazał w Tokio minister spraw zagranicznych Fumio Kishida swemu indyjskiemu odpowiednikowi Salmanowi Khurshidowi. Pożyczka w większości przeznaczona została na budowę metra łączącego New Delhi z Bombajem. Agencja prasowa Kyodo poinformowała również tego samego dnia o zatwierdzeniu przez japoński rząd dodatkowych pieniędzy dla rządu Indii w kwocie 71 miliardów jenów.

Kwiecień – Japońskie kampanie polityczne w sieci

Izba wyższa japońskiego parlamentu zniosła 19 kwietnia dotychczasowy zakaz prowadzenia kampanii w sieci, tym samym dokonując rewizji Ustawy o Wyborze na Stanowiska Publiczne. Taka zmiana ustawy pozwoliła politykom na komunikację za pośrednictwem popularnych portali społecznościowych takich jak: Twitter czy Facebook. Był to wyraźny sygnał zachęcający obywateli japońskich do większego zaangażowania się w politykę kraju oraz stworzenia środowiska przyjaznego młodym wyborcom spędzającym dużo czasu w sieci.

Maj – Niefortunna wypowiedź Tōru Hashimoto

Długo pozostająca na uboczu sprawa seksualnych niewolnic (tzw. "pocieszycielek") powróciła wraz z wypowiedzią wiceprzewodniczącego Waszej Japonii Tōru Hashimoto, który 13 maja powiedział, iż były one wykorzystywane przymusowo i były potrzebne dla „rozładowania napięcia” walczących na froncie żołnierzy. Słowa wypowiedziane na konferencji prasowej, wprowadziły w konsternacje goszczących przedstawicieli armii amerykańskiej. Wywołało to także ogromne fale krytyki ze strony Chin, Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych, którzy nie pozostawili suchej nitki na polityku. Po tym oświadczeniu Partia Odbudowy Japonii zrezygnowała ze współpracy z Waszą Japonią, tłumacząc iż tego typu wypowiedzi okazują się destrukcyjne dla zaufania publicznego. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Czerwiec – Wizyta premiera Japonii i jego żony w Polsce i dwuznaczne słowa byłego premiera

W połowie czerwca doszło do wizyty premiera Japonii w Polsce, który w oczekiwaniu na spotkanie Grupy Wyszechradzkiej spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem. Wziął udział w spotkaniu inaugurującym wydarzenie promujące japońską kulturę Enjoy - Washoku w hotelu Bristol, w trakcie którego wspomniał o swojej przeszłej wizycie w Polsce oraz woli utrzymania dobrych stosunków z gospodarzami, posiadającym bardzo dobrą pozycję w Unii Europejskiej. Więcej na ten temat może przeczytać tutaj. Małżonka premiera Japonii, Akie Abe, przedłużyła swój pobyt w Polsce i odwiedziła także Kraków. Fotorelację z jej wizyty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha możecie obejrzeć tutaj.

W wywiadzie udzielonym telewizji z Hongkongu Yukio Hatoyama, miał powiedzieć: „Jeżeli Chiny uważają, że Japonia ukradła im Senkaku, to tak po prostu jest [i nic się na to nie poradzi]”. Niemal natychmiast zareagował rząd, którego przedstawiciele określili wypowiedź byłego premiera jako niewybaczalny i niesłychany wyraz braku poszanowania oficjalnego stanowiska Tokio, mogącemu zagrozić bezpieczeństwu oraz suwerenności kraju. Sam Hatoyama tłumaczył wówczas, iż chciał jedynie zasygnalizować iż rozumie stanowisko chińskie, lecz się z nim nie zgadza. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj.

Lipiec – Wybory do izby wyższej parlamentu japońskiego

21 lipca odbyły się wybory do Izby Reprezentantów (izby wyższej) w której zwycięstwo odnieśli politycy Partii Liberalno-Demokratycznej, tym samym obejmując kontrolę nad obydwoma izbami parlamentarnymi. Koalicji rządząca otrzymała 130 miejsc spośród 242. Zdaniem analityka politycznego BBC Ruperta Wingfielda-Hayesa, wyniki wyborów są swego rodzaju wyrazem poparcia oraz zaufania dla polityki premiera i jego ugrupowania. Największym zaś wyzwaniem według premiera miała być polityka gospodarcza kraju. Na temat pierwszej kampanii wyborczej w internecie możecie poczytać tutaj.

Sierpień – Wznowiony dialog z państwami Zatoki Perskiej

24 sierpnia podczas wizyty w Bahrajnie doszło do porozumienia, na podstawie którego wyrażono wolę wznowienia dialogu strategicznego między Japonią a członkami Rady Współpracy Zatoki Perskiej, państwami w których dominują złoża ropy naftowej. Premier Shinzō Abe oraz książę Khalifa bin Salman Al Khalifa wraz z przywódcami Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuwejtu opowiedzieli się za wznowieniem rozmów dotyczących wolnego handlu we wcześniejszym terminie. Zamiarem premiera Japonii było zapewnieniu krajowi bezpieczeństwa energetycznego, ponadto wyraził on także wolę wsparcia Bahrajny w zakresie rozwoju infrastruktury.

Wrzesień – Fukushima nadal problematyczna

Elektrownia atomowa Fukushima Daiichi od momentu jej uszkodzenia w wyniku trzęsienia ziemi oraz tsunami z 2011 roku, jest wciąż obecna w polityce japońskiej. We wrześniu w mediach japońskich, zaczęły jednak pojawiać się sprzeczne informacje dotyczące sytuacji z toksycznymi substancjami wyciekającymi z elektrowni. Z jednej strony pojawił się raport pracowników TEPCO, operatora elektrowni, wskazujący na wyciek substancji do Oceanu Spokojnego, z drugiej zaś słowa premiera oraz jego doradców gwarantujących zapewnienie należytego bezpieczeństwa. O problemach z elektrownią Fukushima Daiichi możecie poczytać tutaj i tutaj.

Październik – Szczyt APEC

W trakcie odbywającego się na wyspie Bali w Indonezji szczytu APEC na początku października, doszło do spotkania grup biznesowych oraz przywódców Japonii, Korei Południowej, Chin oraz Rosji. Wbrew oczekiwaniom premiera Japonii zarówno przewodniczący ChRL Xi Jinping jak i prezydent Korei Południowej Park Guen-hye, odmówili wspólnego spotkania w celu wymiany wzajemnych opinii. Powodem takiego stanowiska mogły być wciąż napięte relacje w związku ze spornymi wyspami oraz kontrowersje wynikające z odmiennej interpretacji przeszłości. Udało się jednak zorganizować krótkie spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem z którym premier Abe przedyskutował współpracę w sferze bezpieczeństwa oraz kwestię Wysp Kurylskich. Więcej na ten temat dostępne w naszym newsie.

Listopad – Pechowa ustawa i niebezpieczne wyspy

Listopad to dwa ważne wydarzenia. To właśnie wtedy przegłosowano powołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, organ wzmacniający pozycję premiera w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, a wraz z nią izba wyższa przyjęła ustawę o tajemnicach państwowych. Szczególnej krytyce poddana została ta ostatnia, co do której zachodziły obawy iż może naruszać wolność wypowiedzi, a politycy partii rządzącej mogą naginać granice interpretacyjne tajemnic państwowych. Powróciła także kwestia spornych wysp Senkaku/Diaoyu, wraz z ustanowieniem przez Chińską Republikę Ludową Powietrznej Strefy Identyfikacyjnej (PSI) w ramach której wszelkie jednostki powietrzne miały zostać poddawane monitoringowi, kontroli oraz identyfikacji. Strefa, która miała zapewnić bezpieczeństwo, okazała się niewypałem po pojawieniu się amerykańskich bombowców a następnie japońskich samolotów, na obecność których lotnictwo chińskie nie zareagowało. Na temat ustawy o tajemnicach państwowych możecie przeczytać tutaj, a o chińskiej Powietrznej Strefie Identyfikacyjnej w tym miejscu.

Grudzień – Kontrowersje wokół wizyty premiera Japonii

Wizyta w Świątyni Yasukuni złożona przez premiera Shinzō Abe 26 grudnia, doprowadziły do kolejnych napięć w relacjach z Koreą Południową oraz Chinami. Choć złożenie hołdu poległym spoczywającym w tym miejscu miało być obietnicą pokojowego koegzystowania z najbliższymi sąsiadami oraz zaniechania działań, które mogą doprowadzić do cierpienia na skutek wojny, to obydwa kraje złożyły formalny protest na ręce japońskich ambasadorów. Swój niepokój wyrazili także obywatele japońscy zniechęceni działaniem premiera oraz przedstawiciele czołowych partii opozycyjnych. Niedawno pisaliśmy na ten temat.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
WP.pl
Rzeczypospolita
The Japan Times
JDP
Asahi Shimbun
JDP
The Guardian
JDP
Tokyo Times
Global Post
JDP
Mainichi Shimbun
The Japan Times
Xinhuanet

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   energia jądrowa   obronność   Fukushima   dyplomacja   USA   Korea   stosunki międzynarodowe   Chiny   Rosja   konflikty   kontrowersje   skandale  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy