Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka MAJOWY KOMENTARZ POLITYCZNY

Premier Japonii Shinzō Abe/Jason Alden - Bloomberg

01.06.2014 | 16:43
Autor: Krystian Karolak

W maju głośno było o wizycie Shinzō Abe w Europie, pojawieniu się japońskiej delegacji parlamentarzystów w Chinach, zacieśnieniu relacji z Izraelem i rozmowach japońsko-północnokoreańskich w Szwecji.

Podróż do Europy po japońsku

Przełom kwietnia i maja upłynął pod znakiem wizyt premiera Japonii u przywódców wybranych państw europejskich. Na spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel, w trakcie którego przywódcy omówili kwestię aneksji Krymu przez Rosję i próbę pokojowego rozwiązania tego problemu, poruszono również kwestię współpracy w zakresie gospodarki, bezpieczeństwa, spraw społecznych oraz wymiany intelektualnej. W przypadku bezpieczeństwa zaakcentowano wzmocnienie komunikacji pomiędzy rządami w takich kwestiach, jak piractwo u wybrzeży Somalii czy niepokoje w Południowym Sudanie. Zaplanowano także odbycie dialogu z udziałem przedstawicieli odpowiedzialnych za sprawy zagraniczne i obronne, którzy rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie Azji Wschodniej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej oraz sposobach kontroli eksportu broni, który Japonia stara się znieść. Poza Niemcami, celem wizyty premiera Abe stały się też: Portugalia, Francja, Hiszpania, Belgia i Wielka Brytania. Najistotniejsza z punktu widzenia prowadzonej przez japońskiego premiera polityki wydała się wizyta w ostatnim z wymienionych państw. To właśnie w Londynie, goszcząc w kwaterze premiera Davida Camerona na 10 Downing Street, omówiono planowaną na 2015 rok umowę o wolnym handlu między Japonią a Unią Europejską oraz najistotniejszy z punktów, jakim była umowa ACSA (Cross-Services Agreement), zakładającej wymianę zaopatrzenia między brytyjską armią a japońskimi Siłami Samoobrony. Ustalono też nowe zasady rozmów prowadzonych przez ministrów spraw zagranicznych i obrony obu państw oraz wzajemnego wsparcia podczas misji humanitarnych i misji stabilizacyjnych ONZ. Shinzō Abe odwiedził też teren wioski olimpijskiej, w której odbyły się Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, celem obejrzenia wykorzystanych rozwiązań odnośnie umożliwienia lepszego przygotowania się do prac nad Igrzyskami w Tokio 2020 roku. Zwieńczeniem tej wielodniowej podróży było spotkanie z przywódcami Unii Europejskiej oraz sekretarzem generalnym NATO Andersem Fogh Rasmussenem, z którymi omówił przebieg porozumienia o wolnym handlu, sytuację na Ukrainie oraz ustanowienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Mając nadzieję na promowanie stabilizacji i globalnego pokoju przez Japonię, Abe zgodził się również na przeprowadzenie ćwiczeń związanych z pirackimi działaniami u wybrzeży Somalii, w której wzięłyby udział Siły Samoobrony i wojska państw europejskich, oraz nawiązanie współpracy w zakresie kontroli eksportu broni czy technologii mogącej zostać wykorzystaną do celów militarnych. Natomiast w kwaterze głównej NATO spotkał się z Andersem Foghiem Rasmussenem, by porozmawiać o rozszerzeniu współpracy Japonii z organizacją międzynarodową w kwestii przeciwdziałaniu piractwu, wsparcia w przypadku klęski żywiołowej oraz pomocy humanitarnej.

Japońska "delegacja nadziei"

Z trzydniową wizytą do Chin udała się delegacja japońskich parlamentarzystów, których celem jest poprawa dość napiętych relacji między ChRL a Japonią oraz stworzenie podstaw do spotkania premiera Japonii z przewodniczącym Xi Jinpingiem. Dziewięcioosobową grupą parlamentarzystów przewodził Masahiko Komura, a wśród nich znaleźli się również m.in.: były minister spraw zagranicznych Katsuya Okada oraz przedstawiciel Nowego Komeitō Kazuo Kitagawa. Najważniejsza okazała się rozmowa z Li Xinnian, córką byłego przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, a obecnie przewodniczącą Chińskiego Stowarzyszenia Przyjaźni z Państwami Zagranicznymi, nieoficjalnie przyjaciółką i "emisariuszką" obecnego przewodniczącego Xi Jinpinga. Później natomiast przyszedł czas na spotkanie z Zhangiem Dejiangiem, numerem trzecim w Partii Komunistycznej oraz przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, byłym ministrem spraw zagranicznych i przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaźni Chińsko-Japońskiej, Tangiem Jiaxuanem. Z punktu widzenia wzajemnych relacji, Zhang Dejiang pochwalił inicjatywę delegatów i ich działania służące promowaniu stosunków chińsko-japońskich. Przewodniczący Stałego Komitetu OZPL skrytykował jednak wizytę premiera Japonii w świątyni Yasukuni, uznając ten czyn za "gloryfikację wojennej przeszłości". Jego zdaniem również w sprawie spornych wysp Senkaku/Diaoyu Chiny nie dadzą za wygraną, zwłaszcza, iż uznają je za "nieodłączne terytorium Chin". Choć sprawa kłopotliwych terenów nie wydaje się być łatwa do rozwiązania, to w ciągu najbliższych tygodni na pewno powróci i ożywi na nowo problem tkwiący głęboko we wzajmnych stosunkach między Chinami a Japonią.

Trudna współpraca

Premier Izraela Benjamin Netanyahu przybył do Tokio w połowie maja, przekazując premierowi Japonii w trakcie wspólnej konferencji prasowej, iż społeczność międzynarodowa powinna wywierać naciski na Iran, podejrzewany przez Zachód o przeprowadzanie prób z bronią atomową. Panowie we wspólnym oświadczeniu wyrazili też głębokie zaniepokojenie próbami atomowymi dokonywanymi przez reżim Korei Północnej, stanowiący tak samo duże zagrożenie, zdaniem premiera Izraela, co Iran. Sytuacja jest o tyle kłopotliwa, że Japonia miała dotychczas bardzo dobre relacje z Iranem, co było widać przy okazji wizyty Ministra Spraw Zagranicznych Fumio Kishidy w listopadzie zeszłego roku, kiedy złożył on kurtuazyjną wizytę prezydentowi Hassanowi Rouhaniemu, biorąc również udział w dyskusji nad ograniczeniem badania uranu. Zarówno premier Netanyahu, jak i premier Abe potwierdzili konieczność współpracy w kwestii cyberbezpieczeństwa, uznając także znaczenie obustronnego współdziałania z zakresu obrony. Przywódcy podkreślali też zamiar rozwinięcia ekonomicznych inwestycji oraz wspólnych badań nad przemysłem i rozwojem. Nie bez znaczenia były też słowa izraelskiego gościa, który wyraził szczególne uznanie dla japońskiej technologii zaawansowanej oraz to, że kraj jest globalnym centrum innowacji, z którego obydwa państwa mogą odnieść korzyści. Na chwilę obecną nie są znane żadne szczegóły odnoszące się do przyszłości relacji Izraela z Japonią, ani to w jakim kierunku rozwija się obecnie wzajemna współpraca.

Szwedzka inicjatywa

Pod koniec maja w stolicy Szwecji przeprowadzono trwające trzy dni rozmowy pomiędzy Japonią a Koreą Północną. Dotyczyły one wznowienia śledztwa Japończyków porwanych w latach 70. i 80. W zamian, Japonia gotowa jest znieść niektóre z sankcji nałożone na reżim północnokoreański, w tym restrykcje podróżne, gdy okaże się, iż czynione są postępy w rozwiązaniu tej sprawy. Choć wcześniejsze negocjacje nie przyniosły skutku, w tym rozmowy z 2008 roku w Shengyang w Chinach, kiedy Korea Północna obiecała przyjrzeć się ponownie tej sprawie i słowa nie dotrzymała, rozmowy w Sztokholmie miały - zdaniem ekspertów - duże szanse na sukces. Po trzech dniach udało się dojść do porozumienia, które premier Shinzō Abe określił jako "pierwszy krok w kierunku dokładnego rozwiązania" sprawy, która od dłuższego czasu ciążyła na wzajemnych relacjach. Natomiast media północnokoreańskie oświadczyły, iż "rozpoczną drobiazgowe i zakrojone na szeroką skale badania celem wyjaśnienia spraw związanych z Japończykami", nie ujawniając jednak, czym owe "sprawy" są. Powołana ma zostać specjalna komisja śledcza, która ma informować rząd japoński o statusie pozostałych przy życiu porwanych. Pozostaje jednak niewiadomą, jak zakończy się owe śledztwo i czy faktycznie uda się znaleźć 17 porwanych, o których od dłuższego czasu nic nie było wiadomo.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
JDP
The Japan Times
Xinhua
Asahi Shimbun
Mainichi Shimbun
The Japan Times
Mainichi Shimbun
Asahi Shimbun

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   obronność   dyplomacja   Tokio   Korea   stosunki międzynarodowe   Chiny   Europa  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy