Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo O GRUPACH KRWI SŁÓW KILKA

Huffington Post

07.07.2014 | 14:24
Autor: Agnieszka Demidowska

Od powstania pierwszej tezy o istnieniu związku między charakterem poszczególnych osób a ich grupami krwi nie minęło nawet sto lat, lecz podobne koncepcje cieszą się w Japonii niezwykłą popularnością.

Wszystko zaczęło się od mężczyzny o nazwisku Kimata Hara. Z zawodu doktor w 1916 roku wydał pracę, w której zasugerował istnienie zależności między grupami krwi a wzorami zachowań ich posiadaczy. Nikt jednak się nią nie zainteresował. Teza nie zdobyła większego rozgłosu aż do 1927 roku, kiedy to inny Japończyk, Furukawa Takeji, opublikował w tamtejszym periodyku pt. Psychological Research artykuł The Study of Temperament Through Blood Type. Zawarte w nim twierdzenia nie były poparte żadnymi badaniami naukowymi, a jedynie luźnymi obserwacjami. Mężczyzna pracował w tokijskim liceum i właśnie dzięki swojej styczności z młodzieżą był w stanie wyróżnić pewne wzorce osobowości. Teza zyskała niemały rozgłos i stała się tak popularna, że w 1930 roku została „podchwycona” przez rząd. Próbowano ją wykorzystać podczas szkoleń żołnierzy zawodowych. Uważano, że jej zastosowanie przyniesie lepsze efekty w walce i ostatecznie doprowadzi do rozwoju militarnego państwa. Jednakże po kilku latach, z uwagi na brak jakichkolwiek dowodów na skuteczność twierdzeń, zrezygnowano z tej działalności. Wkrótce też zapomniano o wydanych wcześniej tekstach i wszystko wskazywałoby na to, że już nigdy nikt by o nich nie usłyszał, gdyby nie Nōmi Masahiko. Ten japoński dziennikarz zainteresował się studium Furukawy Takejiego i w 1971 roku napisał książkę pt. Understanding Affinity by Blood Type, która bardzo szybko stała się bestsellerem. Od tego czasu grupy krwi i ich związki z cechami osobowości i wzorcami postępowania cieszą się nieprzerwaną popularnością.

Kadr z anime Ketsuekigata-kun! Źródło: Chao Global.

O oznacza posiadanie konkretnej grupy krwi?

W Japonii każdej grupie przypisywana jest odpowiednia charakterystyka osobowości. W niej zawarte są z kolei informacje o dobrych i złych stronach posiadania danego rodzaju krwinek. Ludzie z grupą krwi A są na przykład uważani za niezwykle spokojnych i uprzejmych, lecz nie czują się komfortowo wśród dużych zbiorowości. Nie chcą nikogo urazić, z reguły unikają konfrontacji i przez to rzadko wyrażają swoje opinie. To urodzeni perfekcjoniści, którzy dążą do osiągnięcia sukcesu i harmonii. Odpowiedzialni i cierpliwi wolą sami nadzorować realizowane obecnie projekty. Są również kreatywni i ze względu na ich wrażliwość można by ich nazwać „artystycznymi duszami”. Niestety, ludzie z grupą A mogą w swoim życiu napotkać liczne przeszkody – niekiedy mogą sprawiać wrażenie zbyt ostrożnych, samokrytycznych czy upartych.

Posiadacze grupy krwi B to z kolei ich przeciwieństwa. To indywidualiści, którzy stosują się tylko do swoich zasad. Po wyznaczeniu konkretnego celu dążą do jego realizacji nawet wtedy, gdy wydaje się to niemożliwe. Choć są pełni pasji i dosyć optymistyczni, to nie potrafią funkcjonować w grupie. Nie są również najlepszymi słuchaczami. Mają tendencje do kierowania się rozsądkiem i ignorowania swoich uczuć, i właśnie dlatego mogą sprawiać wrażenie chłodnych i nieprzystępnych. Oprócz tego są bardzo praktyczni, aczkolwiek niekiedy zapominają o innych i skupiają się na swojej osobie.

Japończycy za najlepszą postrzegają grupę 0. Jej posiadacze są zwykle otwarci, energetyczni, żywiołowi i z łatwością nawiązują nowe kontakty. Potrafią dopasować się do każdej sytuacji. Rzadko przywiązują się do innych ludzi, a przynajmniej nigdy nie są od nich całkowicie zależni. Zawsze mówią prawdę i nie boją się wyrażać swojej opinii. Nie oznacza to jednak, że nie cenią zdania znajomych czy współpracowników. Wręcz przeciwnie – z chęcią słuchają tego, co mają do powiedzenia. Ludzie z grupą krwi 0 są pewni siebie i lubią być w centrum uwagi. Mają słomiany zapał i mimo, że często podejmują się nowych projektów, to z reguły szybko o nich zapominają. Co ciekawe, wbrew powszechnej aprobacie, jaką darzy się tę grupę krwi, jest ona również uważana za najbardziej przeciętną.

Popularna czarodziejka, Usagi, ma grupę krwi 0. Źródło: Viva TV.

Za najgorszą natomiast uważa się grupę AB. Możliwe, że przyczyną, dla której tak bardzo nie lubi się tej grupy, jest przekonanie, że jej posiadacze są po prostu nieprzewidywalni. Trudno jest ich scharakteryzować, ponieważ mogą przejawiać cechy zarówno ludzi z grupą A, jak i tych z B. Często cierpią z powodu nagłych zmian nastroju, niekiedy mogą zostać uznani za niestabilnych emocjonalnie. Są jednak godni zaufania, odpowiedzialni i chętnie przyjdą z pomocą, jeśli tylko nie są obarczeni zbyt wieloma obowiązkami. Nie radzą sobie z natłokiem zadań - w momencie, gdy zdają sobie sprawę, że rzeczywistość różni się od ich oczekiwań, wycofują się.

Grupy krwi i ich popularność

Grupy krwi są zazwyczaj wykorzystywane w doborze odpowiedniego partnera – w tej kwestii zdeklasyfikowały już tradycyjne, oparte na chińskich znakach zodiaku, horoskopy. Mówi się, że najlepsze pary tworzą osoby o takiej samej grupie. Nie dotyczy to jednak osób z krwinkami AB. Ci są podobno w stanie zawrzeć szczęśliwy związek z każdym, co może być spowodowane ich dwojaką naturą. Wracając jednak do horoskopów: obecnie można je znaleźć zarówno w gazetach, czasopismach dla kobiet, jak i w porannych programach telewizyjnych. W Japonii powstaje mnóstwo książek, z których można się dowiedzieć, czym poszczególne osoby powinny się kierować w życiu, jak postępować, czego unikać itp. W 2008 roku aż cztery z dziesięciu pozycji na liście największych japońskich bestsellerów były poświęcone właśnie tej tematyce. W zanadrzu znajdziemy również mangi i anime. Jeśli zaś przyjrzymy się profilom oglądanych na kartach komiksów lub ekranie telewizyjnym bohaterów, to z pewnością zauważymy, że im również przypisano konkretne grupy krwi.

Kąpiel, czemu nie? Źródło: Tofugu.

Przemysł ten jest niezwykle lukratywny. Do tej pory pojawiły się już serie napojów bezalkoholowych, odzież (w tym także skarpetki i bielizna), sole do kąpieli, ręczniki czy nawet prezerwatywy.

Grupy krwi są oprócz tego wykorzystywane w różnego rodzaju instytucjach. W niektórych przedszkolach na przykład tworzy się osobne klasy i w zależności od charakterystyki każdej z grup stosuje odpowiednie metody nauczania. Krew ma też znaczenie dla przyszłych pracodawców – podczas wywiadu mogą oni zapytać o posiadaną grupę, a niekiedy nawet przydzielać dostosowane do niej zadania. Niestety, takie zabiegi mogą przyczynić się do tzw. bura-hara (jap. ブラ-ハラ), czyli dyskryminacji właśnie ze względu na grupę krwi.

Dlaczego właśnie w Japonii?

Dla zachodniego odbiorcy takie zainteresowanie grupami krwi może nie być zbyt zrozumiałe. Nikt raczej nie uwierzy, że jego osobowość uzależniona jest od rodzaju posiadanych krwinek, tym bardziej, że u znacznej większości społeczności europejskich przeważa tylko jedna grupa krwi. Nasz kontynent zamieszkuje najwięcej osób z grupą A i 0. Nie jest możliwe, aby wszyscy mieszkańcy danego państwa zachowywali się w dokładnie taki sam sposób. W przypadku Japonii jest nieco inaczej – grupę A posiada około 40 % społeczeństwa, 0 stanowi 30 %, B niecałe 20 %, a AB ponad 10%. Możemy więc zauważyć, że są one dość równomiernie rozłożone. Jeden z japońskich profesorów, Ōmura Masao, twierdzi, że popularność tego typu wierzeń jest spowodowana homogenicznością narodu japońskiego. Jego członkowie nie chcą po prostu uchodzić za identycznych i z tego powodu lubują się w tezach, które mogłyby ich w pewien sposób podzielić.

Powyższe spostrzeżenia z pewnością możemy zaliczyć do jednych z bardziej ekscentrycznych – warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wiele informacji na temat społeczeństwa Japonii możemy dzięki nim uzyskać. Dlatego też, gdy następnym razem trafimy na podobne teorie, nie powinniśmy ich od razu odrzucać, a raczej doszukać się szerszego znaczenia.

 

ŹRÓDŁA

Farm of Minds
Japan Powered
Japan Visitor
US College Search

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

ciekawostka   okiem Japończyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy