Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport KUBOTAN – NIEPOZORNA BROŃ, JAKIEJ NIE ZNACIE

Policemag.com

23.09.2014 | 18:10
Autor: Mikołaj Kotliński

Spośród wielu narzędzi samoobrony, kubotan to ta najmniejsza i pozornie najmniej użyteczna. A jednak jej skuteczność nie ma sobie równych.

Nunczaku nie zastosujesz w ciasnym zaułku – potrzeba miejsca, by broń rozruszać i mogła być skuteczna. Nieporęcznej i dość ciężkiej, drewnianej tonfy (pałki policyjnej) nie będziesz codziennie nosił ze sobą dla samoobrony, nie mówiąc już o kiju. Poza tym, wymienione przedmioty w wielu krajach zostały już uznane za broń i nie można bezkarnie chodzić z nimi po ulicach. Z tego powodu stworzono niepozorną broń, którą można zmieścić w dłoni i w chwili zagrożenia, używając jej, bardzo zwiększyć nasze szanse obrony.

Kubotan jest krótszy od ołówka. Z założenia ma mieć nie więcej niż 15 centymetrów, a za idealny uważany jest czternastocentymetrowy, o grubości około centymetra. Obydwa końce mogą być lekko ścięte, ale nie zaostrzone. Najpopularniejsza wersja zakończona jest z obu stron tępym stożkiem lub płasko. Przedmiot wykonany może być z metalu, drewna, plastiku lub, w potrzebie, z długopisu lub ołówka. Teoretycznie to tylko zwykły patyk, którym na pozór niewiele można zdziałać. Nic bardziej mylnego!

Sensei Takayuki Kubota. Źródło: Cbme.nl

Kubotan nie ma długiej historii. Nie pochodzi też z Okinawy, gdzie opracowano wiele broni dla samoobrony przed samurajami. Kubotan to broń współczesna, co więcej, opracowana w XX wieku. Jego wynalazcą jest sensei Takayuki Kubota, wielki autorytet w sztukach walki oraz założyciel i głowa szkoły karate Gosoku-ryu. Kubota, poza stopniem 10 dan w karate, posiada również wysokie stopnie w aikido i judo, stąd jego zainteresowanie uciskiem punktów witalnych również w szkole Gosoku. Ponieważ styl ten ściśle powiązany jest z kobudō, czyli sztukami walki związanymi z bronią, jego uczniowie trenują też walkę tonfą, kijem i nunczako. W efekcie własnych doświadczeń mistrz wprowadził nowy przyrząd, nazwany "kubotan" od jego nazwiska. Stworzył również pierwszy system technik walki kubotan, który stopniowo przestaje być już domeną Gosoku-ryu, a staje się coraz popularniejszy w sztukach walki i samoobronie na całym świecie. Stosowanie kubotanu polega bowiem tylko i wyłącznie na atakowaniu wrażliwych punktów na ciele agresora. Uderzane są obszary takie jak krtań, połączenia stawowe, szyja, sploty nerwowe. Nie można tą bronią uszkodzić ciała, powoduje ona tylko krótkotrwały, ostry ból, który daje czas na ucieczkę.

Trening z zastosowaniem kubotanu jako breloka. Źródło: Grojec24.net

Zapytacie, na czym polegać może fenomen kilkunastocentymetrowego patyka w świecie sztuk walki. Otóż jest to doskonała broń z kilku powodów. Przede wszystkim jest niewielka, mieści się w zaciśniętej dłoni, tak, by obydwa końce wystawały nieco ponad krawędzie pięści. Dzięki temu jest praktycznie niewidoczna. Po drugie, kubotan jest na tyle niepozorny, że może posłużyć jako brelok na klucze. O ile oglądając te dostępne w sklepach z militariami, wykonane z metalu, obustronnie zaostrzone i dopasowane anatomicznie jak kastety od razu zdradzą nam, do czego służą, o tyle patyk pomalowany w jaskrawe kolory i szlaczki już nie. Kolejnym plusem jest koszt takiego przedmiotu, a właściwie jego brak. Kubotan można wykonać samodzielnie z dowolnego, dość twardego, podłużnego przedmiotu.

Uważa się, że kubotan stworzony został na wzór tonfy, tylko w znacznym pomniejszeniu. Nie zgodziłbym się z tym, gdyż to zupełnie nowa jakość. W sztuce walki tonfą siłę uderzeń wytwarza się przez obrót i działanie siły odśrodkowej. Celowanie w punkty witalne nie jest wcale konieczne. Kubotan jest za to dużo bardziej precyzyjny i nie wymaga tyle siły. Poza tym polecany jest w treningu kobiet, ponieważ umożliwia samoobronę w bliskim dystansie, z jakiego kobiety przeważnie są atakowane.

Kubotan jako brelok do kluczy. Źródło: Rio20

Pierwotny kubotan o podłużnym kształcie, zaproponowany przez mistrza Kubotę, jest stopniowo wypierany przez wynalazki o bardziej zaawansowanym kształcie. Do trzonka dodawane są na przykład bolce, które mają wychodzić pomiędzy palcami. Inny wariant to połączenie kubotanu z kastetem, gdzie palec wskazujący wchodzi w pierścień (przypominając już bardziej indonezyjski karambit), ale broń stosuje się jak kubotan. Mimo że nic nie podważy skuteczności takich przedmiotów, stają się one bardziej nieporęczne i wręcz niebezpieczne dla samych użytkowników. Przy upadku taka broń spowodować może poważny uraz palców. Poza tym nie jest prosto ją dobyć i umieścić na właściwym miejscu, czego nie można powiedzieć o wersji pierwotnej. Właśnie prostota i niepozorność miały być celem, do którego dążył mistrz Kubota. On sam we wszystkich swoich książkach pozuje do zdjęć z pierwotnym kubotanem, nierzadko z doczepionym pękiem kluczy.

Film demonstrujący samoobronę z zastosowaniem kubotanu. Źródło: Contemporary Fighting Arts - YouTube

ŹRÓDŁA

Kubotan for Self Defense
T. Kubota, Kubotan Keychain: Instrument of Attitude Adjustment, Dragon Books 1985
IKAKarate Official Website

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

ciekawostka   sport   gadżety  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy