Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo MIESZKANIE W TOKYO?

Daily Mail

30.04.2013 | 21:32
Autor: Kinga Tatsuma-Pivaro

Jeśli masz klaustrofobię, to nie wchodź do tego pudełka.

Kraj Kwitnącej Wiśni wciąż dla wielu pozostaje tajemniczą mozaiką, z gejszami w kimonach przechadzającymi się wąskimi uliczkami w roli głównej, poprzez ikebanę i shodō, po zjawiska takie, jak otaku, kyoiku mama czy hikikomori. Dogłębne poznanie tego kraju to w pewnym sensie niedościgły sen, ponieważ jest to miejsce, w którym w jeden dzień potrafi narodzić się trend, a w drugi już być zapomniany. Dynamiczność i żywotność Kraju Wschodzącego Słońca jest tak fascynująca, że bardzo trudno odwrócić oczy od tysiąca mikroskopijnych wręcz zjawisk, które sumują się na niezwykły obraz tego kraju.

Jak wiadomo Tokio, obecnie około 35-milionowa metropolia, jest najdroższym miastem świata. Inne liczby są równie bezlitosne. Na jeden kilometr kwadratowy w tokijskiej dzielnicy Shibuya przypada 13,540 osób, co poprzez kontrast możemy porównać z Londyńczykami, których na jeden kilometr kwadratowy jest 3,542. Fakty te pociągają za sobą wiele różnych konsekwencji, nie tylko dla samych rdzennych Tokijczyków, ale przede wszystkim dla osób napływowych, które pragną zamieszkać, pracować i intensywnie żyć w centrum stolicy. W wielu przypadkach zdarza się, iż właśnie ze względu na zbyt wysokie ceny wynajmu tokijskich mieszkań, przyjezdni wybierają czasowe zamieszkanie w przypominających małe pudełka, miniaturowych pokoikach o wymiarach wynoszących w porywach do 2,44 metrów długości.

W jednym dużym pokoju, takich malutkich mieszkanek ulokowanych jest o wiele więcej. Patrząc na nie można odnieść wrażenie, ze wyglądają jak komórki w pszczelim ulu, które zostały nazwane geki-sema, co w wolnym tłumaczeniu oznacza wspólne pomieszkiwanie. Za takie maleństwo trzeba płacić nie mniej niż 400 funtów miesięcznie. Poszukujący pracy czy zahaczenia w mieście godzą się na taką rzeczywistość tylko i wyłącznie dlatego, iż traktują ją jako stan przejściowy.

Poniżej możecie obejrzeć też krótki materiał filmowy na temat tych malutkich mieszkań:

ŹRÓDŁA

Daily Mail
Telegraph
YouTube

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

ciekawostka   Tokio   miasto  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy