Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo POLSKIE HANAMI W KRAKOWIE

11.05.2013 | 20:50
Autor: Anna Bielak

Hanami przygotowała Szkoła Języka Japońskiego przy Muzeum Manggha.

Swoimi wrażeniami z polskiego hanami w Krakowie podzieliła się z nami Anna Trzaska ze Szkoły Języka Japońskiego przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Serdecznie dziękujemy!

Z lekkim poślizgiem spowodowanym długim weekendem majowym zamieszczamy relację z pierwszego Hanami w Szkole Języka Japońskiego przy Muzeum Manggha.

Hanami zaplanowane było na 9 kwietnia, jednak ze względu na temperatury i zaspy śniegu, które zalegały wszędzie jeszcze na początku kwietnia skutecznie uniemożliwiając wiśniom zakwitnięcie a uczestnikom Hanami przebywanie na otwartym powietrzu, spotkaliśmy się ostatecznie w sobotę 27 kwietnia.

Zgodnie z „tradycją” na trawie rozłożyliśmy niebieskie brezentowe maty.

Hanami w Japonii na niebieskich matach, źródło: katana2013.blogspot.com

Więcej o tradycji hanami w Japonii możecie przeczytać w naszym artykule "Japonia wiśnią roztańczona, czyli o hanami słów kilka".

Po kilku słowach powitania wszyscy udali się na występ zespołu Sakuramai Pōrando.

Zespół Sakuramai Pōrando to polska grupa tańcząca energiczne japońskie tańce yosakoi. Niedawno na łamach Japonii-Online mogliście przeczytać wywiad z liderkami zespołu - Emiko Tanaka i Eriko Yamaki.

Zespół Sakuramai Polska podczas występu w Muzeum Manggha.

Uczestnicy wprowadzeni przez żywiołowy i energetyczny taniec yosakoi w doskonały nastrój udali się następnie na wspólny piknik. Dzięki zaproszonym gościom wszyscy mieli okazję poćwiczyć konwersacje po japońsku i to przy akompaniamencie banjolele!

Szczególnie miłym akcentem była możliwość skosztowania japońskiej herbaty, którą pod drzewami wiśni przyrządzała Ania Kapusta.

Chabako, to dosłownie "pudełko na herbatę". W ceremonii herbacianej jest ono przedmiotem specyficznym, bo zawiera w sobie wszystko to, co jest niezbędne do zaparzenia herbaty. Jest więc praktycznym rozwiązaniem piknikowym, a wszystkie zawarte w nim elementy są również charakterystyczne i jakby nieco zminiaturyzowane. Chabako kojarzone jest z warunkami podróżnymi do tego stopnia, że nie dziwi użycie do niego zwykłego czajnika, czy termosu, co wykorzystaliśmy również na naszym hanami. Jest ono idealne na takie piknikowe spotkanie także ze względu na nieformalny charakter parzenia, dzięki któremu można sobie pozwolić na swobodniejszy nastrój spotkania.

Uroku naszemu spotkaniu dodawały tańczące płatki wiśni, które opadały niczym deszcz przy każdym większym podmuchu wiatru. Co chwilę któryś trafiał do jednej z czarek z herbatą.

Malowniczym dodatkiem był niecodzienny gość, który siedział wśród pokrywających ziemię płatków wiśni i wytrwale się nam przyglądał.

Mamy nadzieję, że Hanami w naszym gronie stanie się dorocznym wydarzeniem.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i ich przyjaciołom, grupie Sakuramai Pōrando oraz japońskim gościom za udział w tym historycznym wydarzeniu jakim było nasze pierwsze Hanami i za spędzone wspólnie piękne wiosenne popołudnie!

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

wiosna   sakura  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy