Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo CESARSKOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ – OGROM DZIAŁALNOŚCI KSIĘŻNEJ TAKAMADO

Blog Real

29.09.2015 | 16:46
Autor: Katarzyna Zdziarska

Dla księżnej Hisako wyzwania to już prawdopodobnie rutyna. Czym zajmuje się honorowa członkini 26 organizacji o różnej specyfice?

Hisako Tottori, bo tak brzmi panieńskie nazwisko księżnej Takamado, jako najstarsza córka pracującego w przemyśle Shigejiro Tottoriego wyjechała z nim do Wielkiej Brytanii. Oprócz płynnej znajomości angielskiego, w kraju miłośników czarnej herbaty zdobyła dwa dyplomy z antropologii i archeologii. Dzięki prefekcyjnej znajomości angielskiego w Japonii otrzymała pracę jako tłumacz księcia Mikasy.

W 1984 roku, mając 31 lat, po raz pierwszy spotkała księcia Norihito Takamado, pierwszego kuzyna cesarza i siódmego w kolejce do tronu członka rodziny cesarskiej. Na rozwój wydarzeń między dwojgiem zakochanych długo nie trzeba było czekać – książę oświadczył się 20 maja 1984 roku, czyli po niecałym miesiącu znajomości, a ślub odbył się 6 grudnia.

Książę Norihito i księżna Hisako/ źródło: Jenny Wiltz

Książę Norihito był popularnym członkiem rodziny cesarskiej, między innymi dzięki temu, że chciał, jak to sam określił – „żyć normalnie". Normalność, do jakiej dążył, wiązała się z codzienną pracą na równi ze zwykłymi ludźmi. Jednak nie zaniedbywał obowiązków rodziny cesarskiej i był aktywny w wielu dziedzinach, m.in. wspierał sztukę, sport, edukację, a także interesował się ekologią. Księżna Hisako nie pozostawała w cieniu męża, towarzysząc mu w wyjazdach dyplomatycznych. Byli parą cesarską, która podróżowała najwięcej – pełniąc funkcję reprezentatywną, w ciągu 15 lat małżeństwa odwiedzili 35 krajów. Ponadto księżna urodziła trzy dziewczynki – Tsuguko, Noriko i Ayako. O księżniczce Noriko pisaliśmy przy okazji jej zamążpójścia, które było głośno komentowane w prasie, ponieważ, wychodząc za mężczyznę spoza rodu cesarskiego, musiała zrzec się tytułu.

Od prawej książę Norihito, księżna Hisako, księżniczki Tsuguko, Noriko i Ayako/ źródło: Asahi

Dla pary granice nie miały znaczenia, a kilometry się nie liczyły. Para cesarska w swoich podróżach nie ominęła rownież i Polski. 30 listopada 1994 roku książę i księżna Takamado wraz z Lechem Wałęsą wzięli udział w uroczystym otwarciu krakowskiego Centrum Manggha, które w 2007 roku zostało przemianowane na muzeum.

Książę Takamado wraz z Lechem Wałęsą otwierają Centrum Manggha/ źródło: Gazeta Wyborcza

Razem brali udział też między innymi w obchodach 50. rocznicy założenia Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke poza Japonią. Wydarzenie miało miejsce na Hawajach w lipcu 2001 roku i trwało tydzień. Ważnym epizodem w relacjach Japonii z sąsiadami była wizyta pary cesarskiej w Korei Południowej na otwarciu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2002. Była to pierwsza od 12 lat podróż członka rodziny cesarskiej do tego kraju. Para cesarska miała okazję nie tylko do kibicowania podczas rozgrywek, ale także do spotkania w Korei Południowej z Kim Dae Jungiem.

21 listopada 2002 roku, w wieku 47 lat, książę Norihito umarł na zawał serca podczas gry w squasha. Wydawałoby się, że będzie to mieć wpływ na dotychczasową aktywność księżnej Hisako. Czy miało, trudno powiedzieć, z pewnością jednak nie zatrzymało – księżna nie tylko przejęła dotychczasowe obowiązki męża, ale z czasem podjęła się także nowych wyzwań.

Księżna Hisako wraz z córkami na pogrzebie męża/ źródło: The Royal Forums

Księżna zajęła stanowiska patronackie, do tej pory pełnione przez jej męża, w instytucjach, takich jak: Społeczność Kanada-Japonia (Canada-Japan Society), Związek Japońskiej Piłki Nożnej (Japan Football Association) czy Instytucja Ratownicza Japonii (Japan Lifeboat Institution). Nie wpłynęło to bynajmniej na obowiązki dotychczas przez nią pełnione, m.in. honorową prezydenturę w japońskim oddziale Czerwonego Krzyża. Obecnie Agencja Dworu Cesarskiego na swojej stronie przypisuje księżnej aż 26 honorowych stanowisk z różnorodnych dziedzin – sportowych, kulturalnych, artystycznych czy nawet ekologicznych. Rozstrzał zainteresowań księżnej jest naprawdę imponujący. W marcu 2004 roku przyjęła funkcję honorowej prezydentury w organizacji BirdLife, zajmującej się ochroną środowiska. Przyjmując to stanowisko, w swoim przemówieniu wyraziła, jak wielkim dla niej zaszczytem jest zostanie honorowym członkiem organizacji znanej nie tylko z naukowego spojrzenia na naturę, ale zważającej także na potrzeby ludzi. Jednym z zainteresowań księżnej jest obserwacja i fotografowanie ptaków, o czym napisała niejeden artykuł do „Fujingaho", najstarszego magazynu dla kobiet w Japonii. Krótkie i subiektywne wypowiedzi autorki publikowane są od kwietnia 2011 roku w cyklu „Przez obiektyw".

Obserwowanie ptaków w Nagano/ źródło: BirdLife International

Zdjęcie zrobione przez księżną do artykułu w „Fujigaho" pt. „Ninja on the Stream"/ źródło BirdLife Internationaul

Twórczość księżnej Hisako nie ogranicza się jedynie do artykułów. Napisała także dwie książki dla dzieci, które zostały wydane również w Polsce. Pierwsza z nich na polskim rynku ukazała się w 1999 roku pt. „Kasia i pożeracz złych snów". Opowiada ona o stworzeniu żywiącym się koszmarami, w japońskim folklorze znanym jako baku. Pożerając złe sny bohaterki, baku zostaje uwięziony na Ziemi i od tej pory pomaga Kasi i innym dzieciom. Z kolei druga książka ma duży związek z Kanadą, z którą książę Norihito aktywnie wspierał dobre stosunki dyplomatyczne. Inspiracją do napisania jej była podróż do Ziemi Baffina i na Grenlandię. W Polsce ukazała się w 2005 roku, pt. „Wielka podróż Lulie". Książkę zilustrowała artystka kanadyjsko-japońskiego pochodzenia Warabé Aska. Jest to niezwykła opowieść o górze lodowej Lulie, która pewnego dnia zapragnęła przenieść się z bieguna północnego na południowy. Tylko jak tego dokonać, aby się nie rozpuścić? Opowieść jest ciekawym sposobem na przekazanie młodszym czytelnikom tego, że czasem podjęcie trudnej decyzji jest niezbędne do spełnienia marzeń. Książka doczekała się także teatralnych adaptacji. Również i w naszym kraju mieliśmy okazję do obejrzenia przedstawienia o podróżującej Lulie z okazji jubileuszu Królewskiego Teatru Muzeum w Pałacu w Wilanowie w 2011 roku.

źródło: Marek Kamiński

Wiele organizacji, nad którymi księżna czuwa jako honorowy członek, to organizacje sportowe. Należą do nich m.in.: Federacja Japońskiej Szermierki, Stowarzyszenie Japońskiego Hokeja, Międzynarodowa Federacja Kyūdō czy Japoński Związek Piłki Nożnej. Nic więc dziwnego, że uczestniczy ona w wielu wydarzeniach sportowych. Warto też zauważyć, że, nawet podczas takich wydarzeń, jako kobieta odznacza się nienaganną elegancją i wyczuciem stylu. Na przykład podczas uroczystości na zakończenie Roku Niemiec w Japonii 2005/2006, z okazji przyznania Niemcom możliwości organizacji Pucharu Świata w Piłce Nożnej, księżna starannie dobrała stylizację do wydarzenia. 

księżna ma na sobie pierścionek w kształcie piłki, a na paznokciach piłkę, japońską flagę i flagę Japońskiego Związku Piłki Nożnej/ źródło: El Universal/AP

Księżna nie stroni także od tradycyjnego kimona.

Otwarcie wystawy „Spiritual Greenland" w Tokio, od lewej strony księżniczka Tsuguko, księżna Hisako, książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta z Danii/ źródło: Gossip Rocks

Na Pucharze Świata Piłki Nożnej w 2010 roku w Afryce również nie zabrakło księżnej Takamado. Była to, pomimo że nieoficjalna, pierwsza wizyta członka rodziny cesarskiej na Czarnym Lądzie. Oprócz kibicowania drużynie Niebieskich Samurajów w Afryce, księżna znalazła czas na obserwowanie ptaków, a także, w ramach działalności charytatywnej, odwiedziła SOS Wioski Dziecięce w Rustenburgu. Organizacja ta ma na celu wychowywanie dzieci, które straciły wszystko na skutek katastrof naturalnych. Podczas wizyty w domach młodych Afrykańczyków, znana ze spontanicznych wypowiedzi księżna na widok nienagannego porządku powiedziała:

Jestem przekonana, że póki w sypialni są dzieci, ich pokoje są równie zabałaganione jak moich.

W prezencie od japońskiej delegacji dzieci dostały piłki i, nie czekając na słowa zachęty, zaczęły się nimi bawić. Jako honorowy członek Japońskiego Związku Piłki Nożnej, księżna Hisako zaznaczyła, jak ważna w życiu młodych pokoleń jest ta gra:

Piłka nożna uczy dzieci o społeczeństwie, ponieważ polega na współpracy i umiejętności komunikacji; i dzieci bawiące się na zewnątrz są zdrowsze.

źródło: SOS Children's Village

Dość kontrowersyjną decyzją, zdaniem niektórych, było wygłoszenie przemówienia księżnej Hisako na sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Buenos Aires 7 września 2013 roku. Komentatorzy twierdzili, że przemówienie miało przekonać komitet, aby dać Tokio możliwość organizowania igrzysk, co łamałoby przyjęty zwyczaj neutralności politycznej członków cesarskiej rodziny. Decyzję o wystąpieniu księżnej podjęła Agencja Dworu Cesarskiego, a samo przemówienie miało na celu jedynie podziękowanie komitetowi za wsparcie Japonii po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku. Za wystąpieniem księżnej przemawia jeszcze fakt, że jest honorowym członkiem dziewięciu organizacji sportowych, więc jej obecność nie była przypadkowa. Jednak, jak sama księżna podczas przemówienia powiedziała:

Wyobrażam sobie, że członkowie komitetu są zaskoczeni moją obecnością, mogę jednak zapewnić, że jestem równie zaskoczona jak oni.

W swoim wystąpieniu księżna zawarła słowa podziękowania za pomoc komitetu w projekcie Tsubasa, zrzeszającym uniwersytety i instytucje edukacyjne we wschodniej Japonii. Projekt ten ma na celu stworzenie programów edukacyjnych, kursów rozwijających kwalifikacje kadr i badań naukowych. Wyraziła także, jak wielką przyjemnością jest dla niej spotkanie z organizatorami igrzysk. Niemniej, jakikolwiek byłby cel obencości księżnej, wielu przypisuje sukces Japonii właśnie jej. Poniżej można obejrzeć przemówienie:

źródło: ANNnewsCH/ YouTube

Jednak nie tylko sport znajduje się w obrębie zainteresowań księżnej, zajmuje się także wymianą kulturalną w instytucjach, takich jak: Społeczność Japońsko-Hiszpańska, Społeczność Azjatycka Japonii, Społeczność Kanada-Japonia czy Fundacja Memorialna Księcia Takamado na rzecz Japońsko-Koreańskiej Wymiany. Co prawda, w ramach tych organizacji nie ma regularnych i wielkich rozgrywek, jednak mimo tego mogą dodać trochę „pikantnych" wrażeń. Z okazji przyznania kimchi statusu dziedzictwa kulturalnego UNESCO, a także w ramach promocji wymiany kulturalnej pomiędzy Koreą Południową a Japonią, księżna Hisako wraz z żoną premiera Aki Abe przygotowywały kimchi, czyli ostre, koreańskie danie z kiszonej kapusty.

Od prawej strony: księżna Hisako i Akie Abe/ źródło: „Asahi Shimbun"

O zainteresowaniach księżnej Takamado i o wydarzeniach, w których brała udział, można pisać bez końca. Jako członkini ponad 20 organizacji o różnorodnej specyfice często musi podejmować trudy podróży, a oprócz cesarskich obowiązków musi sprostać też matczynym wyzwaniom. Ponieważ śmierć męża była dla niej niespodziewana, wciąż nie może się z nią oswoić – zwierza się w wywiadzie dla „Yomiuri Shimbun" w 2012 roku:

Ponieważ umarł tak nagle, nie czuję, że jest gdzieś daleko ode mnie. Mam wciąż przeczucie, że wkrótce wróci, choćby dzisiaj.

Zapytana, czy obowiązki głowy części rodziny cesarskiej są dla niej dużym ciężarem odpowiedziała, że tak, ponieważ sama musi podejmować wszystkie decyzje. Ponadto musiała pogodzić częste wyjazdy z rolą matki, jednak, jak wyznała, jej córki były przygotowane na taki obrót spraw i uznały to za „naturalne".

Zaangażowanie księżnej w tak wiele organizacji pokazuje, jak bardzo jest wszechstronną osobą, a upływ lat nie zwalnia jej zapału do podejmowania nowych wyzwań. Ponadto księżna, oprócz pełnienia cesarskich powinności, ma także bliższe przeciętnemu człowiekowi oblicze – matki. Nic więc dziwnego, że otwartość na ludzi, jak i spontaniczne, i często humorystyczne wypowiedzi zjednują jej sympatię Japończyków.

ŹRÓDŁA

World Heritage Encyclopedia
Urasenke
Agencja Dworu Cesarskiego
Biuletyn Informacyjny Muzeum Manggha
Nowa Historia Interia
The Free Library
The Japan Times
Qulturka
Lubimy Czytać
FIFA World Cup 2006
JETAA Newsletter
SOS Children's Village
News Asia One
The Asahi Shimbun
Matome Naver
Inside the games
The Asahi Shimbun
Projekt Tsubasa

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

dyplomacja   cesarz   rodzina   kultura  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy