Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura DNI KULTURY JAPONII W BEŁCHATOWIE

Mariusz Gosławski

18.05.2013 | 13:59

Zapraszamy do przeczytania relacji z Dni Kultury Japonii, które odbyły się w Bełchatowie.

W dniach 10-12 maja 2013 r. odbyły się pierwsze w Bełchatowie Dni Kultury Japońskiej, których organizatorem był Klub Kultury Japońskiej w Bełchatowie działający przy Miejskim Centrum Kultury, w którym odbyła się cała impreza. Patronat medialny nad imprezą obiął portal Japonia-online.

Piątek miał charakter klubowy i związany był z działalnością Klubu kultury japońskiej w Bełchatowie. Przed budynkiem MCK składano dużego żurawia origami. Do tego celu przygotowany był kwadrat 5x5m. Było przy tym wiele zabawy i radości.  


Oficjalnego otwarcia Dni dokonał Przewodniczący Klubu Kultury Japońskiej - Mariusz Gosławski a następnie zaprezentował działalność Klubu. Kolejnym punktem był wieczorek poezji i piosenki japońskiej przygotowany przez klubowiczów. Agnieszka Balcerowska, Zuzanna Piekarz, Agnieszka Jaszczak i Aleksandra Gabryańczyk zaprezentowały wiersze haiku – po polsku i po japońsku a Katarzyna Kamińska zaśpiewała trzy piosenki po japońsku „na rokową nutę”. Warto wspomnieć, iż w tym dniu nasza wokalistka obchodziła swoje 15 urodziny, co nie obyło się bez echa. Dzień kończył film animowany "Księżniczka Mononoke".

Sobotnie popołudnie, mimo deszczowej pogody, również zgromadziło wiele osób. Dzień rozpoczął się od prezentacji laleczek kokeshi przygotowanej przez Agatę Dobija ze sklepu Zanshin z Bielska Białej. Przy stoisku, gdzie było wystawionych kilkadziesiąt laleczek kokeshi obecna była również Katarzyna Chrystowska. Obie panie chętnie opowiadały o swojej pasji i przywiezionych eksponatach. Uczestnicy DKJ następnie poznali działalność Fundacji Surei No Mon z Łodzi przedstawioną przez jej prezesa - Andrzeja Matlińskiego, a  w  tajemniczy świat gejsz wprowadził Mariusz Gosławski z KKJ. Wieczór zakończył się filmem Akira Kurosawy: „Madadayo”.


Sobotni program dopełniały warsztaty origami, przygotowane przez KKJ i wystawa drzewek bonsai Dariusza Spalińskiego oraz dowiedzieć się kilku ciekawych informacji na temat psów rasy shiba i hokkaido.

Niedziela miała charakter głownie sportowy. Jednak dzień rozpoczął się od warsztatów kaligrafii, które poprowadził Katsushiko Shiota. Później pokazy i warsztaty aikido z Klubem Aikido Aikikai z Piotrkowa Trybunalskiego. Pokaz iaido zaprezentowali członkowie Częstochowskiego Klubu Sportowego Bakushinkan. Natomiast pokaz kyudo zaprezentował Janusz Surma z Polskiego Stowarzyszenia Kyudo. Po części pokazowej wszystkich sztuk walki, zainteresowani mogli spróbować swoich sił na macie, potrzymać prawdziwa katanę czy nauczyć się strzelać z ponad dwumetrowego łuku. Wszyscy instruktorzy bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania i dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami.
Milą niespodzianką dla uczestników DKJ była możliwość ubrania się w kimono, które pomagała prawidłowo założyć wolontariuszka z Japonii – Midori Fukui.

Trzem dniom towarzyszyły wystawy prac członków KKJ oraz wystawa "Japońskie inspiracje" Mariusza Gosławskiego - przewodniczącego KKJ. Oprócz wystaw było stoisko KKJ, gdzie można było zapoznać się z działalnością Klubu, skosztować zielonej herbaty czy zagrać w mikado. Była także czytelnia literatury Japońskiej.

DKJ były czasem, gdzie można było poznać wielu pasjonatów kultury japońskiej, zdobyć ciekawe informacje, podszkolić swój warsztat a przede wszystkim świetnie się bawić. Zadowoleni uczestnicy to znak, ze impreza była udana. Pierwsza taka impreza w Bełchatowie to pierwsze koty za płoty. Mam nadzieję, że choć w części zaraziliśmy niektórych kulturą Japonii i zachęciliśmy do dalszych poszukiwań. Nawiązane nowe kontakty to także wiele nowych możliwości do wspólnego działania i propagowania kultury Kraju kwitnącej Wiśni. Przez trzy dni pokazaliśmy tylko niewielki wycinek tego, z czym kojarzy sie Japonia. Czy będą kolejne takie inicjatywy? Pewnie wielu by chciało. Czas pokaże jak się to rozwinie.

Więcej zdjęć obejrzeć możecie na stronie KKJ Bełchatów i MCK Bełchatów

Relacja z imprezy w lokalnej telewizji TTL Bełchatów

Dziękujemy Panu Mariuszowi Gosławskiemu - organizatorowi Dni Kultury Japonii w Bełchatowie - za przygotowanie relacji.

TAGI:

wydarzenia  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy