Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura JAPONIA DLA NAJMŁODSZYCH W POLSKICH KSIĄŻKACH

mangghashop.pl

14.06.2013 | 23:55
Autor: Magdalena Jankowska

Recenzja "Spotkań z Japonią abc" i "Japońskich baśni i opowieści".

Kultura dalekiej Japonii fascynuje wielu ludzi i na rynku możemy spotkać sporo książek jej poświęconych, jednakże skierowanych raczej do dorosłych odbiorców. Do niedawna dzieci i młodzież interesujące się kulturą japońską poznawały ją poprzez spotkania z origami, sztukami walki karate, aikido czy kendo albo poprzez mangi i anime. Jako zagorzała japonistka i mama uwielbiającego Japonię dwulatka szukałam odpowiedniej książki dla dzieci opowiadającej o tym pięknym kraju, najlepiej skierowanej do najmłodszych.

Rozpoczęłam poszukiwania w księgarni Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manggha i znalazłam interesującą pozycję, choć raczej dla starszych dzieci. W 2006 roku Centrum "Manggha" wydało swoisty podręcznik zawierający najważniejsze wiadomości dotyczące kultury japońskiej. Książka "Spotkanie z Japonią abc" autorstwa Wioletty Laskowskiej – Smoczyńskiej i Katarzyny Nowak w przejrzysty i prosty sposób przekazuje dzieciom nie tylko wiedzę na temat zbiorów znajdujących się w Centrum Mangha, ale przede wszystkim jest ona doskonałym przewodnikiem po najważniejszych dziedzinach kultury, sztuki i tradycji japońskiej. Dzięki temu kompendium dzieci otrzymują idealnie wyselekcjonowaną wiedzę dotyczącą historii, kultury i sztuki Japonii, opowiedzianą interesująco i treściwie. Urozmaicona pięknymi zdjęciami książka przenosi dzieci w świat papierowych origami, suchych ogrodów zen, a nawet legendy o walczącym z demonami Brzoskwiniowym Chłopcu Momotaro.

Z kolorowej książki dzieci dowiadują się wielu ciekawostek z dziedziny malarstwa i sztuki, na przykład co to jest i jak powstała laka? Co to jest kimono i kiedy się je nosi, na czym polega ceremonia herbaciana oraz dlaczego japoński smok jest postacią pozytywną? Oprócz opowieści o tradycjach i kulturze, w książce na małych odkrywców czekają mapki, a także zagadki i zadania związane z omawianymi tematami. Jest na przykład polecenie samodzielnego wykonanie figurek origami według zamieszczonego wzoru, nauka języka oraz pisma z instrukcją do samodzielnego napisania znaków zgodnie z zasadami kaligrafii japońskiej, a także wiele innych ciekawych zadań oraz pytań, na które odpowiedzi znaleźć można na końcu książki.

To kompendium wiedzy o Japonii zawiera również fachowe słownictwo i nazewnictwo japońskie. Żeby dzieci mogły je dobrze zrozumieć, autorki stworzyły słowniczek wyjaśniajacy trudne terminy występujące w tekście.

Dodatkowym atutem "Spotkania z Japonią" jest duży format, tekst pisany dużą czcionką umożliwiającą dzieciom samodzielne czytanie oraz grubość książki ok. 50 stron. Całość japońskiego abc została zilustrowana pięknymi zdjęciami eksponatów i drzeworytów z kolekcji muzealnej Centrum Manggha oraz zdjęciami dzieci, pozującymi do scenek tematycznych.

Choć książkę poleciłabym raczej starszym dzieciom, to piękne, kolorowe wydanie na gładkim błyszczącym papierze wypełnione ciekawymi i treściwymi informacjami może też zainteresować młodszych odbiorców którzy będą mogły z niej korzystać z pomocą osób dorosłych.

Drugą godną polecenia a proponowaną dzieciom pozycją wydaną w 2013 roku przez Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manggha jest cykl "Japońskie baśnie i opowieści". Również w tym przypadku autorkami są Wioletta Laskowska – Smoczyńska i Katarzyna Nowak. Ta książka bardziej odpowiada moim preferencjom, gdyż nadaje się nawet dla bardzo małych dzieci.

W części pierwszej z tej serii dzieci zostają przeniesione w świat dorocznych uroczystości i świąt japońskich, umieszczonych w książce chronologicznie, zgodnie z czasem ich obchodzenia w Japonii. W książeczce znajduje się sześć rozdziałów odpowiadających świętom, które można poczytać łatwo, przyjemnie i z zainteresowaniem. Opisanym zrozumiałym dla dzieci językiem świętom towarzyszą napisane pięknym językiem baśnie lub opowieści, tematycznie związane z daną uroczystością. Podobnie jak w "Spotkaniu z Japonią", oprócz ciekawostek, informacji o kulturze i legend, na małych czytelników czekają zadania, które w tej publikacji polegają na wykonaniu figurek origami zgodnie z załączonym instruktażem graficznym i komentarzami. Wybór origami przez autorki nie jest przypadkowy, gdyż związane są one tematycznie z omawianym świętem lub opowiadaniem.

W pierwszym rozdziale poświęconym Nowemu Rokowi japońskiemu dzieci poznają tradycje, związane z obchodzeniem tego święta, w tym także spożywane wówczas potrawy, takie jak mochi. Niedłącznym elementem noworocznym jest opowiadana dzieciom legenda o Jizō w kapeluszach, która uczy dzieci o tym, jak dobro i wrażliwość wobec innych może odmienić ciężki los.

Kolejne zawarte w zbiorze święta związane są z okresem kwitnienia drzew wiśniowych i obchodzonymi w tym czasie hanami – oglądaniem kwiatów wiśni - oraz Hinamatsuri - Świętem Lalek. Szczegółowemu i zarazem krótkiemu opisowi uroczystości towarzyszy niezwykła opowieść o Małej Księżniczce Sakurze, której umierająca mama powierzyła wielkie zadanie...

Często przechodząc w maju w okolicy Centrum Manggha można podziwiać ozdobne proporce w kształcie karpi, które związane są z Japońskim Dniem Dziecka, obchodzonym piątego maja. Także o tym święcie i znaczeniu karpia w tradycji dzieci dowiadują się z opowiadania o Latających Karpiach oraz komentarza autorek, dotyczącego samego Dnia Dziecka.

Jedną z najpiękniejszych opowieści japońskich zawartych w książce jest historia miłości księżniczki Orihime i pasterza Hikoboshiego, którą dzieci mogą poznać dzięki tej lekturze. Związane z historią Święto Gwiazd Tanabata jest nie tylko niezwykłym festiwalem, ale także dniem, w którym podobno spełniają się marzenia.

Pod koniec książki dzieci mają okazję poznać jeszcze dwa ważne japońskie święta. Pierwsze z nich to Otsukimi – Jesienne Oglądanie Księżyca oraz chwytająca za serce legenda o Zbieraczu Bambusa i Świetlanej Księżniczce. Z tego rozdziału młodzi czytelnicy dowiedzą się między innymi, dlaczego w Japonii dzieci szukają na księżycu zająca zamiast Pana Twardowskiego. Ostatnie święto opisane w zbiorze odbywa się 15 listopada i wówczas siedmiolatki, pięciolatki i trzylatki idą pięknie wystrojone w kimonach do świątyni. Dzięki Opowieści o wdzięcznym żurawiu dzieci poznają symbolikę tego obdarzonego szczególnym szacunkiem ptaka.

Napisane lekkim, ładnym językiem opowieści są odpowiednie do czytania nawet bardzo małym dzieciom. Autorki w ciekawy, prosty i zrozumiały sposób opisują święta, związane z nimi tradycje a nawet towarzyszące im potrawy. Baśnie i opowieści pisane są dużą czcionką dzięki czemu dzieci umiejące czytać bez problemu poradzą sobie z tekstem. Na uwagę zasługuje również dopracowana grafika, zdjęcia oraz kwadratowy format książki, nawiązujące do sztuki origami. Gładki, przyjemny w dotyku papier i kolorowe wydanie dodatkowo zachęcają dzieci a także dorosłych, żeby po tę książkę sięgnąć.

Japońskie baśnie i opowieści polecam dzieciom w każdym wieku, a dodakowo zawarte w zbiorze ciekawe informacje o kulturze zachęcą do jej przeczytania również młodzież i dorosłych odbiorców.

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Polska-Japonia   literatura   edukacja   świat dziecka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy