Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura BORN TO MAKE HISTORY, CZYLI O FENOMENIE ANIME „YURI!!! ON ICE”

Główni bohaterowie anime; źródło: Oficjalny Facebook

02.01.2018 | 18:12
Autor: Martyna Wyleciał

„Yuri!!! on Ice” zyskało sobie fanów na całym świecie. Pokochali je również sami łyżwiarze figurowi. Na czym polega fenomen tego serialu?

Łyżwiarstwo figurowe jest w Japonii całkiem popularnym sportem. Niewątpliwie mają na to wpływ znaczące osiągnięcia japońskich łyżwiarzy w ostatnich latach, na przykład na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sochi czy corocznym Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym. Tacy sportowcy jak Hanyū Yuzuru, Shōma Uno, Mao Asada czy Kanako Murakami regularnie zajmują (bądź zajmowali, bo dwie ostatnie łyżwiarki postanowiły zakończyć karierę sportową) wysokie miejsca w najważniejszych zawodach.

Nic więc dziwnego, że na tak silnych podstawach w końcu powstało anime w całości poświęcone temu sportowi. „Yuri!!! on Ice” szybko stało się światowym fenomenem, przyciągając rzesze fanów i tylko podsycając zainteresowanie łyżwiarstwem figurowym w Japonii.

Sport a anime

Japońskie seriale animowane (anime) bardzo często wykorzystywały jako motyw przewodni zmagania sportowe. W Polsce popularnością cieszył się na przykład „Kapitan Jastrząb” bądź w innych tłumaczeniach „Kapitan Tsubasa” (Kyaputen Tsubasa). To serial animowany z lat 80. opowiadający losy piłkarza Tsubasy Ōzory. Na znaczącą część tej produkcji składały się mecze piłki nożnej, w których brał udział główny bohater.

Sportowe anime były regularnie wypuszczane, aczkolwiek niewiele tytułów zyskiwało masową popularność. Warto jednak wspomnieć „Prince of Tennis” (Tennis no ōjisama), anime z początku lat 2000. Bohaterowie ze szkolnego klubu tenisowego rywalizowali w nim w zawodach międzyszkolnych. Ta produkcja w ciekawy sposób przenosi sportowe anime na grunt szkolny i w sferę amatorską, cały czas kładąc nacisk na samodoskonalenie bohaterów i zdobywanie kolejnych szczebli w rozgrywkach sportowych.

Jednak dopiero po 2010 roku w Japonii pojawił się prawdziwy boom na seriale animowane o charakterze sportowym. Ukazały się takie tytuły jak „Kuroko no basket” (2012), poświęcony koszykówce, „Haikyū!!” (2014) o siatkówce czy „Free!” (2014) o pływaniu. Oczywiście nie są to jedyne produkcje. Wszystkie jednak kładą nacisk na zmagania sportowe poszczególnych bohaterów bądź całych zespołów, realistycznie oddają dyscypliny, dobrze wykładając ich zasady oraz skupiając się na rozwijaniu relacji między sportowcami.

Fani przyjęli te produkcje z dużym entuzjazmem, przywiązując się do postaci i ekscytując się motywem rywalizacji między sportowcami. Co ciekawe produkcje te miały jeszcze jeden niespodziewany efekt – można było je wykorzystać nawet do promowania turystyki.

Jurki na lodzie

Na tym gruncie wyrosło anime „Yuri!!! on Ice”. Powstało ono w 2016 roku, a za scenariusz odpowiedzialna jest Kubo Mitsurō zwana przez fanów Kubo-sensei, a reżyseruje je Sayo Yamamoto. Serial obecnie ma jeden sezon liczący dwanaście odcinków, choć zapowiedziane są kolejne produkcje.

Jest to historia japońskiego łyżwiarza Yūriego Katsukiego, który po bardzo nieudanym starcie w mistrzostwach postanawia porzucić karierę łyżwiarską i wrócić do rodzinnego miasta Hasetsu. Przerwa w uprawianiu sportu nie trwa jednak długo, bo wkrótce odnajduje go Victor Nikiforov. To rosyjski łyżwiarz, który nie tylko jest jednym z najlepszych zawodników na świecie, ale również idolem Katsukiego. Obwieszcza on chłopakowi, że zostanie jego trenerem i pomoże mu wygrać mistrzostwa. Historia opowiedziana w anime jest więc drogą Katsukiego do Grand Prix, usianą licznymi przeciwnościami, podczas której można obserwować, jak rozwija się relacja między nim a Victorem.

Więzi między bohaterami są ważnym elementem tego anime. Przede wszystkim jest to wątek relacji Yūriego z Victorem. Relacja Katsukiego z Victorem rozgrywa się nie tylko na linii zawodowej, zawodnik-trener, ale również i prywatnej. Yūri najpierw jest skrępowany obecnością swojego idola, by potem coraz bardziej mu ufać. Ich relacja staje się bardzo zażyła, a same autorki komentują, że związki między bohaterami to miłość, w przeróżnych jej odsłonach.

Ważne jest również to, że inni łyżwiarze startujący z Katsukim mają rozbudowane charaktery i własne historie, dzięki czemu można się do nich przywiązać i jak w prawdziwych zawodach kibicować swoim faworytom. Jednym z takich bohaterów jest Rosjanin Yuri Plisetsky (zwany Yurio, by nie myliło się z Yūrim), będący głównym przeciwnikiem Katsukiego podczas zawodów. To młody, porywczy, ambitny chłopak, którego zaciekłość w walce o medal motywuje również Yūriego.

Trailer do  „Yuri!!! on Ice”, w którym pojawiają się główne postaci: Yūri Katsuki, Victor Nikiforov i Yuri Plisetsky; Źródło: YouTube/avex pictures

Anime a prawdziwe życie

Łyżwiarstwo figurowe jako dyscyplina  jest bardzo wiarygodnie oddane w tej produkcji. Anime świetnie tłumaczy, jak wyglądają zawody czy system oceniania, a także realistycznie ukazuje to, jak jeżdżą łyżwiarze. Choreografię na potrzeby anime zaaranżował Kenji Miyamoto, który również wykonał niemal wszystkie układy na potrzeby rysowników anime. Dobrze oddana jest też codzienność zawodników poza lodowiskiem. Johnny Weir, amerykański łyżwiarz figurowy, w jednym z wywiadów twierdził, że anime oddaje hołd ciężkiej pracy łyżwiarzy i dyscyplinie, którą uprawiają.

Doskonale są też przedstawione miejsca, w których dzieje się akcja anime, na przykład obiekty sportowe czy zabytki. Przykładem może tu być rodzinna miejscowość Katsukiego – Hasetsu, która naprawdę nazywa się Kasetsu – albo Barcelona, w której bohaterowie spędzają czas przez zawodami. Gdy akcja przenosi się do tych miast, twórcy bardzo wiernie odtwarzają zabytki i charakterystyczne miejsca, do tego stopnia, że kadry z filmu można wręcz odnaleźć w przestrzeni miejskiej.

Łyżwiarze figurowi cieszą się w Japonii dużą popularnością, są zapraszani do programów telewizyjnych i uwielbiani przez fanów. Przykładem może być weteran łyżwiarstwa figurowego Evgenij Plushenko, który dorobił się w Japonii pieszczotliwego zdrobnienia Puru-chan. Fani chętnie doszukują się paraleli między istniejącymi osobami, a postaciami w anime. Wspomniany już Johnny Weir komentował, że dostrzega podobieństwa, zarówno w charakterach, jak i wyglądzie, między postaciami a jego kolegami z branży. Nawet jego wianek z róż, który stał się jego znakiem rozpoznawczym, znalazł odzwierciedlenie w serialu w postaci Victora Nikiforova, który otrzymał podobny atrybut. Innym przykładem może być to, że Yūri Katsuki zawsze ma przy sobie pudełko chusteczek w pokrowcu przypominającym pudla, podobnie jak gwiazda japońskich lodowisk Hanyū Yuzuru, który nie rozstaje się ze swoim pudełkiem z Kubusiem Puchatkiem. Podobnie jest z łyżwiarzem Denisem Tenem i serialowym Otabekiem Altinem – obaj pochodzą z Kazachstanu i obaj mają takie same maskotki, czyli misie z filmu „Ted”. Takie odwołania nie tylko są miłym mrugnięciem okiem ze strony autorki, ale także uwiarygadniają świat przedstawiony w anime.

Anime a łyżwiarze

Bez względu na to, czy można odnaleźć w postaciach z anime prawdziwe osoby, czy też nie, pewnym jest to, że łyżwiarze figurowi pokochali „Yuri!!! on Ice”. Bardzo chętnie udzielają komentarzy na ten temat, dzielą się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych, a nawet otwarcie manifestują swoje zainteresowanie serialem.

Świetnym przykładem może tu być rosyjska łyżwiarka Evgenia Medvedeva, która na swoim koncie na Twitterze silnie przeżywała kolejne odcinki. Jest fanką do tego stopnia, że zdarzyło jej się wystąpić w rosyjskiej telewizji w koszulce z Yūrim i Victorem. Johnny Weir natomiast wrzucał na swoje konto na Instagramie nagrania z tego, jak wykonuje układy z anime. Podczas tegorocznego Grand Prix w łyżwiarstwie natomiast, wszyscy zawodnicy wyjeżdżali na lód przy wtórze piosenki „History Maker” Deana Fujioki, która stanowi utwór otwierający dla tej serii.

Opening z anime o łyżwiarstwie to świetny podkład na Grand Prix; Źródło: YouTube/figure skating 2014

Stephan Lambiel, szwajcarski łyżwiarz, miał okazję nawet pojawić się w anime jako zagraniczny komentator podczas Grand Prix, na którym startował Katsuki. Został przedstawiony z imienia i nazwiska, a także podłożył głos pod swoją postać (mówiąc po francusku).

Lodowa gorączka

„Yuri!!! on Ice” zachwyciło fanów z całego świata. Tokyo Anime Award Festival przyznał w 2016 roku temu serialowi specjalną nagrodę publiczności. Ujawniono także, że pod koniec roku, spośród wszystkich anime, to o „Yuri!!! on Ice” tweetowano najwięcej. Serwis Crunchyroll, który dystrybuuje liczne tytuły anime poza Japonią, po raz pierwszy zorganizował na początku 2017 roku swoje Anime Awards. „Yuri!!! on Ice” nie tylko zostało Anime Roku, ale także zajęło pierwsze miejsce w sześciu innych kategoriach (spośród 14). Co ciekawe, według statystyk przeprowadzonych przez Crunchyroll, to właśnie ten tytuł spośród dostępnych anime był najczęściej oglądany w Polsce.

Gdy na początku 2017 roku do sprzedaży trafił Blu Ray z pierwszą częścią anime, w ciągu trzech dni sprzedało się 35 453 kopii. Dzięki temu „Yuri!!! on Ice” znalazło się na drugim miejscu notowania Oriconu w swojej kategorii. Co ciekawe, drugi odcinek na Blu Ray sprzedał się jeszcze lepiej (36 470 kopii) i zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii. Sprzedaż kolejnych utrzymywała się na podobnym poziomie, co świadczyło o ogromnej popularności tego tytułu.

Fani chętnie manifestowali swoje zainteresowanie serią na różne sposoby, co nie przechodziło bez echa w świecie popkultury. Na przykład w jednym z zeszytów komiksu opartego na popularnym amerykańskim serialu animowany, „Steven Universe”, pojawiły się postaci z „Yuri!!! on Ice”. Powstawały także różne kreatywne inicjatywy fanowskie. W Polsce na przykład podczas krakowskiego Magnificonu w 2017 roku, wystawiono musical „Yūri!!! on Ice”. Kilkanaście osób przebranych za postaci z anime opowiadało w zabawny sposób historię z serialu, nawiązując przy tym do musicalu „Grease”.

Musical „Yuri!!! on Ice” stworzony przez polską grupę cosplayową pod przewodnictwem Katarzyny „Kairi” Siedleckiej; źródło: YouTube/kairi in COSPLAYland 

„Yuri!!! on Ice” to produkcja pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim zyskała ona niezwykłą popularność na całym świecie. Co więcej, została zaakceptowana przez środowisko łyżwiarzy, stając się dla nich swego rodzaju reprezentacyjną produkcją, w której odnajdowali siebie i z którą mogli się utożsamiać, jednocześnie wiedząc, że sport, który uprawiają, został w niej przedstawiony z wiernością i zrozumieniem. Ponadto „Yuri!!! on Ice” stało się fenomenem wśród fanów, inspirując ich do niezwykle kreatywnych sposobów manifestowania swojego zainteresowania. Niewątpliwie wpłynęły na to ciekawe kreacje bohaterów oraz wysoki poziom animacji. Jest to pozycja, którą warto poznać, bo to prawdziwy fenomen. 

ŹRÓDŁA

My Anime List
YouTube/Crunchyroll
Anime News Network I
Anime News Network II
Anime News Network III
Market Wired
Crunchyroll
Anime News Network IV
Anime News Network V
io9

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

manga i anime   sport   animacja  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy