Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju AOMORI NEBUTA MATSURI – JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH FESTIWALI JAPONII

Rosino/Flickr

07.10.2019 | 18:33
Autor: Julian Marcinów

W akompaniamencie muzyki i asyście tancerzy wielkie konstrukcje z drewna i papieru przedstawiające samurajów i niesamowite stworzenia przemierzają raz do roku ulice Aomori.

Ulokowane na północnym skraju Honsiu Aomori to jedno z mniejszych miast prefekturalnych w Japonii stanowiące serce prefektury o tej samej nazwie. Według danych opublikowanych w tym roku na oficjalnej stronie miasta zamieszkuje je około 282 tysięce osób. Znane jest m.in. jako jeden z istotniejszych węzłów komunikacyjnych północnej części kraju. Aomori to także centrum różnych tradycyjnych sztuk (w tym drzeworytnictwa japońskiego oraz gry na shamisenie), dzięki popularnym wśród turystów atrakcjom przyrodniczym w jego sąsiedztwie, a także dzięki jabłkom, których prefektura jest czołowym producentem w kraju. Raz w roku, na początku sierpnia (między 2 a 7 dniem miesiąca, staje się na dodatek gospodarzem jednego z najsłynniejszych i najbardziej widowiskowych festiwali współczesnej Japonii. Aomori Nebuta Matsuri to obok Kanto Matsuri z Akity oraz obchodów święta Tanabata w Sendai największe wydarzenie tego typu w regionie Tōhoku.

Dokładne początki festiwalu nie są znane. Przyjmuje się, że wyewoluował z miejscowych tradycji związanych zTanabata Matsuri oraz innych miejscowych letnich matsuri. Według jednej z opowieści stanowiące centrum festiwalu procesje wywodzą się z początku IX wieku, kiedy z polecenia Sakanoue-no-Tamuramaro złożono z tkanin i bambusa podobizny bestii, które miały odstraszyć siły nieprzyjaciela. Z upływem lat konstrukcje nabierały kolorowych kształtów, zaczęto je konstruować z papieru washi oraz cienkich listew bambusowych, porą nocną podświetlano je umieszczonymi w środku latarniami. Festiwal przeszedł burzliwą historię, w pewnych okresach władze nawet zakazywały jego obchodów z obawy o bezpieczeństwo uczestników i ryzyko wywołania ogromnych pożarów. Współcześnie jest ceniony jako element japońskiego dziedzictwa kulturowego – od 1980 roku figuruje na liście Istotnego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w 1996 roku Ministerstwo Środowiska umieściło go wśród 100 pejzaży dźwiękowych Japonii. Każdego roku święto przyciąga nawet trzy miliony gości, którzy nierzadko przyjeżdżają z bardzo daleka. 

Parada z 2017, źródło: TokyoStreetView - Japan the Beautiful 

Przygotowania do festiwalu rozpoczynają się już krótko po zakończeniu jego edycji z poprzedniego roku. Zaplanowanie i wykonanie konstrukcji  jest koordynowane przez przedstawicieli władz samorządowych, lokalnych społeczności (w tym środowisk uczniowskich) lub prywatnych przedsiębiorstw. Mierzące nawet do 30 metrów platformy nazywane nebuta nawiązują do kultury Chin i Japonii, przedstawiają postaci historyczne (jak np. uczestników słynnych bitew),  legendarne, związane z wierzeniami (w czasie dotychczasowych edycji można było zobaczyć m.in. bohaterów mitów związanych z początkami Japonii), z literaturą, czy – w ostatnich latach – telewizyjnymi serialami historycznymi. W 2015 roku, we współpracy z Lucasfilm Ltd., przygotowano również dwie instalacje przedstawiające postaci z serii filmowej „Gwiezdne wojny”, jednak ze względu na kontrowersje związane z projektem zdecydowano o wyłączeniu ich z głównego pochodu, umożliwiając zwiedzającym obejrzenie prac poza głównym terenem festiwalu. Pierwsze dni festiwalu koncentrują się na mniejszych nebutach (często ciągniętych na linach przez sprawujące wolontariat dzieci). W piewrsze dni obchodów większe konstrukcje pozostają tylko wystawione dla zwiedzających, ich udział w pochodach przypada na dni od 4 do 7 sierpnia. Ostatniego dnia festiwalu ma miejsce parada popołudniowa. Po zmroku wybrane dzieła są eksponowane na łodziach i demonstrowane na rzece, całe wydarzenie kończy się w okolicy portu Aomori blisko dwugodzinnym pokazem fajerwerków.

Źródło: Wikimedia Commons

Poza platformami niosącymi figury w każdej paradzie uczestniczą również grający na taiko bębniarze, fleciści oraz haneto, ubrani w okolinościowe stroje tancerze. W tańcach uczestniczyć mogą także goście, warunkiem jest jednak posiadanie stroju haneto, dostępnego za opłatą w wypożyczalniach i sklepach na terenie całego miasta, w tym w wielu z ulokowanych w pobliżu obchodów sklepów konbini (convenience store). Widzowie mają możliwość obserwowania festiwalu, stojąc wzdłuż trasy przejścia parady, na ogólnodostępnych miejscach siedzących oraz w prywatnych sektorach, gdzie siedzenia udostępniane są za opłatą – rezerwacji można dokonać online oraz w wybranych sklepach w mieście.

Centrum obchodów znajduje się ok. 10 minut piechotą od stacji JR Aomori. Przybywając na miejsce, należy jednak wziąć pod uwagę ogromną popularność wydarzenia i zbierające się tłumy, które skutecznie mogą utrudniać poruszanie się po okolicy. Główna trasa przebiega w okolicy ratusza miejskiego i biura prefekturalnego, przed paradami istnieje również możliwość obejrzenia z bliska przygotowanych na dany rok nebuta, wystawianych w pobliżu dworca w Rassera Land. Przebywając w okolicy, warto zainteresować się także targami rybnymi Furukawa oraz Auga, znajdującymi się w najbliższym sąsiedztwie.

Planując wycieczkę, ze względu na ogromną popularność wydarzenia warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg oraz transport. Podróżując z Tokio, na miejscu można być po 11 godzinach jazdy autokarem z Ueno, Shinjuku lub okolic głównego dworca w stolicy. Bardziej kosztowny, ale szybszy transport umożliwia przejazd na stację Shin-Aomori (ok. 7 minut od JR Aomori) shinkansenem. Znajdujące się na przedmieściach lotnisko Aomori obsługuje wiele połączeń z różnymi portami lotniczymi na terenie całego kraju.

ŹRÓDŁA

Aomori City
Aomori Sightseeing Guide
JNTO
Favy
Japan Experience
Google Arts and Culture
nebuta.jp
Kyuhoshi
Japan Guide
GaijinPot Blog
hellotravel
Noctive
Into Japan
The Culture Trip

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   turystyka   festiwal  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy