Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju IKEDA – JEDNO Z NAJCIEKAWSZYCH PRZEDMIEŚĆ OSAKI

Widok na okolicę z Satsukiyamy, fot. Japonia-Online

06.02.2020 | 11:07
Autor: Julian Marcinów

Położona na północy prefektury Osaka Ikeda oferuje kilka atrakcji, które idealnie nadają się na krótką ucieczkę od miejskiego zgiełku.

Miasto Ikeda jest jednym z przedmieść Osaki. Krótka (dotarcie tam z głównego dworca stolicy prefektury zajmuje 20-30 minut) podróż umożliwi nam ucieczkę w spokojniejsze miejsce, w którym można spędzić trochę czasu na przyjemnym spacerze i zwiedzić kilka miejsc wartych uwagi.

Miasto zawdzięcza swą nazwę klanowi Ikeda, który w 1334 roku wybudował tu niewielką fortyfikację. Stanowiła ona ośrodek władzy w tej okolicy aż do przełomu lat 60. i 70. XVI wieku, kiedy to najpierw zwierzchnictwo nad przedstawicielami rodu przejął Nobunaga Oda, później zaś w wyniku niewielkiego konfliktu zbrojnego twierdza wraz z przyległościami została przejęta przez Murashige Arakiego i jego siły. Przez wiele lat miejscowość była ośrodkiem handlowym, to właśnie jemu swoją nazwę zawdzięcza ikeda–zumi, odmiana węgla drzewnego po dziś dzień wykorzystywana m.in. w czasie ceremonii herbacianej. Prawa miejskie Ikeda uzyskała w 1939 roku. Współcześnie miasto liczy około 100 tysięcy mieszkańców i choć znajduje się na uboczu aglomeracji Keihanshin (części regionu Kansai skupionej wokół Kioto, Osaki i Kobe), aktywnie wykorzystuje swój potencjał turystyczny.

Park na miejscu dawnego zamku w Ikedzie, fot. Japonia-Online

„Sercem” miasta jest Satsukiyama, mierzące blisko 315 metrów wzgórze górujące nad okolicą. To przede wszystkim atrakcja dla spacerowiczów, którzy docenią sieć ścieżek, prowadzących w pobliże kilku zabytkowych obiektów sakralnych, a także w okolice wodospadu w Minō. Dostępnych jest też kilka punktów obserwacyjnych, w tym taras widokowy Hinomaru – można z nich podziwiać panoramę najbliższej okolicy, a także widoczne w oddali wysokie budynki osakijskiej Umedy. Przy Satsukiyamie znajduje się również ogród zoologiczny, jeden z najmniejszych tego rodzaju ośrodków w Japonii. Poza przeznaczonym dla najmłodszych minizoo, ogród znany jest za sprawą zamieszkujących je zwierząt pochodzących z Australii oraz skutecznych programów rozmnażania wombatów. Zoo zasłynęło też, gdy w 2016 weszło we współpracę z girlsbandem The Keeper Girls, który wspierał kampanię mającą na celu sfinansowanie poszukiwań partnera dla jednego z wombatów. Do zwierzęcia nawiązuje również projekt Fukumaru – maskotki stworzonej na 70-lecie uzyskania przez Ikedę praw miejskich i obecnej w znacznej części materiałów promocyjnych miasta, a także wyprodukowana w 2019 animacja promująca ogród zoologiczny przy Satsukiyamie. W porze kwitnienia wiśni park wokół wzgórza przyciąga wielu gości, którzy przybywają, aby uczestniczyć w hanami. Jesienią z kolei popularnością cieszy się znajdująca się blisko szczytu góry Kyuanji świątynia z VIII wieku słynna za sprawą otaczających ją klonów momiji.  Odwiedzając Satsukiyamę pod koniec sierpnia, warto zainteresować się też Gangara Hi Matsuri, festiwalem związanym z chramem Atago na Satsukiyamie, w ramach którego organizowana jest efektowna procesja, ktorej towarzyszy palenie ognisk oraz różnego rozmiaru pochodni. 

Zbocza Satsukiyamy jesienią, fot. Japonia-Online.

 

Klip Keepers Girls poświęcony wombatom z Satsukiyamy, źródło:Umai de Ikeda/YouTube

Ikeda to miejsce, w którym ulokowano kilka wartych uwagi muzeów. Każdego roku rzesze turystów przykuwa muzeum ramenu w proszku – siostrzana placówka bardziej znanego miejsca w Jokohamie. W ramach ekspozycji zwiedzić można m.in. rekonstrukcję pracowni, w której Momofuku Andō opracował pierwsze produkty tego typu, obejrzeć filmy i interaktywne ekspozycje poświęcone historii oraz technikom przyrządzania „zupek chińskich”. Można także spróbować unikatowych odmian tej przekąski w muzealnym barze lub skorzystać z dodatkowej usługi na piętrze, w ramach której zwiedzający ma możliwość skomponowania własnego ramenu i przyjrzenia się, jak działa maszyna przygotowująca opakowania. Osoby, które władają językiem japońskim w stopniu komunikatywnym, będą miały możliwość odwiedzenia również muzeum rakugo, tradycyjnej formy spektaklu komediowego. Trzon zasobów stanowi tu skromna ekspozycja przyborów wykorzystywanych w czasie przedstawienia, publikacje poświęcone tej sztuce oraz udostępniane na wyposażonych w odtwarzacze stanowiskach nagrania prezentujące występy. Okazyjnie natrafić można również na występy artystów specjalizujących się w rakugo oraz wykłady tematyczne. Zainteresowani tradycją i historią miejsca mogą udać się do Miejskiego Muzeum Folkloru i Historii, którego ekspozycja obejmuje materiały związane z japońskim folklorem, tradycjami literackimi, znaleziskami archeologicznymi czy relacjami historycznymi. 

Klip prezentujący przygotowanie własnego ramenu w muzeum w Ikedzie, źródlo: BcontrolTV/YouTube

Miłośnicy sztuki japońskiej znajdą też coś dla siebie w muzeum Itsuo. Ufundowane w 1957 z inicjatywy Ichizo Kobayashiego (który dał początek również m.in. liniom kolejowym Hankyū oraz teatrowi Takarazuka, którego siedziba mieści się w jednej z sąsiednich miejscowości). W jego zasobach znajduje się min. około 1000 eksponatów związanych ze sztuką ceremonii herbacianej, parawan ozdobiony wizerunkiem białej śliwy autorstwa Goshuna Matsumury, dzieła Yosa no Busona oraz w sumie 34 dzieła znajdujące się na rządowych listach istotnych dzieł sztuki i eksponatów kulturowych.

Budynek muzeum Itsuo, dawniej – rezydencja należąca do Ichizo Kobayashiego, źródło: Wikimedia Commons.

Kończąc spacer po mieście, warto zwrócić uwagę na park wybudowany w miejscu, gdzie niegdyś stał zamek Ikeda. Z oryginalnej twierdzy nie pozostało wiele, ulokowane w nim obiekty to współczesne budowle oparte nie tyle na dokładnych planach twierdzy, co na stylu, w jakim budowane były tego rodzaju fortyfikacje w epoce Sengoku. W parku znajduje się część wygospodarowana na tradycyjny ogród japoński, okazyjnie organizowane są w nim pokazy ceremonii herbacianej oraz inne wydarzenia kulturalne.

ŹRÓDŁA

Kansai Matsuri
Keepers Girls Supportive Website
ABC
Hankyu Culture Foundation
Osaka Info (1)
Around the City of Ikeda
Snap Japan
Cup Noodles Museum
Osaka Info (2)
JCastle
Mock Joya, Japan and All things Japanese, Kegan Paul, Nowy Jork 2006
Japan Travel
Osaka Info (3)
Oficjalna strona miasta (1)
Oficjalna strona miasta (2)
Ikeda City Tourism Association
Umai de Ikeda/YouTube

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   sztuka   turystyka   muzeum  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy