Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura WYSTAWA „SZTUCZNY HORYZONT”

Plakat wydarzenia, źródło: strona Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul M. Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 07.02.2017 - 23.04.2017
Opracowanie: Beata Kustra

„Japonia-Online” zaprasza do obejrzenia wystawy prezentującą współczesną sztukę japońską i polską w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wystawa została objęta patronatem dziennika.

Wystawa prezentowana w Muzeum Manggha będzie skupiać się na sztuce współczesnej. Sztuka współczesna jest bardzo zróżnicowana. Jednak dzięki cechom takim jak estetyka można rozróżnić prace japońskich artystów od artystów zachodnich. 

Podczas wystawy będzie można obejrzeć dzieła malarskie Yoko Tady oraz Mirosława Sikorskiego.

Yoko Tada urodziła się i dorastała w Tokio Shitamachi. Jej obrazy są rodzajem pamietnika, który przedstawia epokę, w której żyjemy.

Miroslaw Sikorski jest malarzem. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace są prezentowane w kraju jak i za granicą.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 lutego o godz. 18:00.
Wstęp wolny.

Informacja organizatora:

Yoko Tada prezentuje wyraziste obrazy, które bez wątpienia wpisują się w bogatą tradycję europejskiego malarstwa abstrakcyjnego. Odważnie operuje dużymi plamami barwnymi, tworzącymi dynamiczne kontrastowe formy; niekiedy eksponuje materialność spływających po płótnie strużek farby. Równocześnie w obrazach tej artystki – podobnie jak u twórców amerykańskiego pop-artu, na przykład Roberta Rauschenberga – w abstrakcyjnej przestrzeni pojawiają się litery i cyfry, czasem fragmenty tekstów. To właśnie ten element sprawia, że twórczość Yoko Tady kojarzymy zdecydowanie ze światem współczesnego wielkiego miasta. Intuicję tę potwierdzają dodatkowo aluzyjne tytuły obrazów: Miasto, Ulica, Ściana, Metro, Ruch... Tak oto z dynamicznej, jak gdyby rozbitej przestrzeni obrazu docierają do nas wizualne sygnały otaczającej nas rzeczywistości, układając się w unikalną, nasyconą emocjami opowieść. Artystce udało się znaleźć właściwy język wypowiedzi. Jest on w dużym stopniu uniwersalny i w tym sensie nie wymaga dodatkowego komentarza.

Abstrakcyjne formy umieszcza Yoko Tada nie tylko na prostokątnych płótnach, ale – jakże nieoczekiwanie – na japońskich parawanach byobui takie zderzenie tradycji i współczesności daje znakomity efekt! Ale nade wszystko z japońskiej estetyki, chciałoby się powiedzieć: z „ducha buddyzmu”, zdaje się wywodzić dominujące u Tady dążenie do zachowania równowagi wszystkich elementów obrazu. Jednak rzecz nie sprowadza się jedynie do zabiegów formalnych. Yoko Tada – nowoczesna Japonka i świadoma swej twórczości współczesna artystka jawi nam się równocześnie jako kontynuatorka długiej tradycji sztuki japońskiej.

ŹRÓDŁA

strona Muzeum Manggha
strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Wystawa „Barbarzyńca w Krakowie. Henri Michaux”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul M. Konopnickiej 26

Wystawa „Sztuczny horyzont”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul M. Konopnickiej 26

Cykl wydarzeń

Bajki i baśnie japońskie

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy