Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura ZOOM NA FOOTWORK: CHICAGO, OSAKA, WROCŁAW

Grafika promująca wydarzenie; źródło: outlines showcase

Wrocław, Barbara, ul. Świdnicka 8B

Data wydarzenia: 31.05.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Wytwórnia outlines i bar Barbara zapraszają na pokaz zdjęć autorstwa Bartosza Hołoszkiewicza dotyczące kultury footworkowej.

31 maja br. o godz. 19:00 w barze Barbara, czyli w tym samym dniu co występ DJa Fulltono, zaplanowano prezentację zdjęć Bartosza Hołoszkiewicza. Zdjęcia dokumentują kulturę footworkową (kulturę taneczno-muzyczną wywodzącą się z afroamerykańskich dzielnic Chicago) w Japonii i były one publikowane na łamach „Huck Magazine” (2012) oraz w japońskiej edycji czasopisma „WIRED” (2014). Gościem specjalnym spotkania będzie mieszkający na co dzień w Osace, DJ Fulltono. Spotkanie jest zapowiedzią outlines showcase organizowanego przez promotora kultury footworkowej – Pawła Paide Dunajkę, założyciela wytwórni Outlines. Prowadzenie: Maciek Przestalski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Lata 80. dwudziestego wieku w Chicago. Lokalne grupy taneczne przygotowują się do pokazów corocznej letniej parady ulicami miasta. Wśród nich znajdują się członkowie legendarnej ekipy House-O-Matics, którą w 1984 roku zakłada Ronnie Sloan. Podstawowym założeniem ich działalności jest trzymanie dzieciaków z sąsiedztwa z dala od przemocy i przestępczości oraz kształcenie w nich pozytywnych wzorców. House-O-Matics okazują się grupą wykraczającą daleko poza swoją misję i początkowe założenia. Tworzą podwaliny dla nowego stylu tańca - footworku, który po trzech dekadach istnienia stopniowo zaczyna zdobywać ogólnoświatowy zasięg. Z czasem wykształca się coś więcej – footwork staje się gatunkiem muzycznym. Ta nierozerwalna więź tańca i muzyki wytworzyła się na przestrzeni wielu lat, kiedy tancerze stawali się DJ-ami grającymi dla członków swojej ekipy, by później tworzyć utwory dedykowane footworkerom. Jedną z takich postaci w latach 90. był DJ Boo. Początkowo jeden z tancerzy House-O-Matics, później DJ grający na imprezach i paradach dla H-O-M, a ostatecznie producent występujący pod szyldem RP Boo już jako twórca footworku – nowego gatunku w muzyce.

W Osace jest rok 2009. Fulltono ma na koncie 20 lat intensywnego zgłębiania tradycji house’u i ghetto house’u – jego bardziej nieokiełznanej wersji powstałej w Chicago. W ręce wpadają mu utwory chicagowskich producentów DJ’a Rashada oraz Traxmana, wykorzystujące klasyczne sample (znane mu z katalogu kultowej wytwórni z Wietrznego Miasta – Dance Manii) wplecione w zawrotne tempo 160 BPM’ów. W ten sposób Fulltono odkrywa footwork – styl muzyczny będący uzupełnieniem tańca stworzonego przez House-O-Matics, popularyzowany później przez nestora gatunku - RP Boo. Zafascynowany zakłada bloga i na dobre wsiąka w kulturę footworkową. Penetruje zasoby Myspace, a na Youtube ogląda kliki footworkowe rywalizujące ze sobą w tanecznych bitwach (tzw. „footwork battles”). Chwilę później, wraz ze swoim przyjacielem, DJ-em G.O., zakłada wytwórnię Booty Tune - podwaliny japońskiej kultury footworkowej.

W 2012 roku wrocławski fotograf Bartosz Hołoszkiewicz planuje wyprawę do Japonii. Jego celem jest zrobienie dokumentu fotograficznego. Od Pawła Dunajki dowiaduje się o japońskiej społeczności footworkowej i podchwytuje pomysł. The rest is history. Fotografie Bartka, ilustrujące najważniejszych przedstawicieli japońskiego footworku, zostają opublikowane w papierowym wydaniu Huck Magazine (2012) oraz japońskiej edycji czasopisma WIRED (2014). Zdjęcia prezentowane są też w Osace oraz podczas festiwalu fotografii Zukunft Visionen w Gorlitz i regularnie zdobią okładki wydawnictw DJ-a Fulltono. Ostatnim z nich jest album pt. „Before The Storm” wydany dla legendarnej wytwórni Exit Records.

Ten splot wydarzeń, wątków i inspiracji postaramy się przekazać podczas spotkania w Recepcji, któremu towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć z Osaki, Hiroszimy i Tokio autorstwa Bartosza Hołoszkiewicza.

ŹRÓDŁA

Materiały prasowe

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Kodomo no kimono. Kimona dziecięce z kolekcji Kazuko Nakano

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Wystawa polsko-japońska „Mono no aware”

Szczecin, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4

[PATRONAT] Tokio 24

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (Galeria Europa – Daleki Wschód), ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Papier, drewno i bambus – design po japońsku

Toruń, Wysoka Sień (sala wystaw czasowych II p.) Kamienicy Pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

[PATRONAT] Tokio. Smok i smok

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Wystawa „V4 + Japonia. Piękno ponad granicami"

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51

Spotkanie

Japonistyczny Klub Książki – sierpień i wrzesień 2019

Warszawa, Yatta.pl: Centrum Popkultury, ul. Hoża 19

Prezentacja

Sensoryczna opowieść o kuchni japońskiej

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Warsztaty

Warsztaty na pożegnanie wakacji – aikido

Warszawa, Hikari Dojo, ul. Poleczki 7

Świat roślin i zwierząt – rodzinne warsztaty plastyczne

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy