Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] TOKIO 24

Zdjęcie promujące wydarzenie; źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (Galeria Europa – Daleki Wschód), ul. Marii Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 12.07.2019 - 29.09.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza na wystawę youtubera Krzysztofa Gonciarza.

Wystawę będzie można oglądać od 12 lipca do 29 września br. Za filmy odpowiada Krzysztof Gonciarz, natomiast ideę i aranżację plastyczną powierzono Joannie Habie i Monice Pawłowskiej. Do wstępu na wystawę upoważnia bilet zakupiony w kasie Muzeum. 

Tokio to miasto przewidywalnego chaosu. Zaskakuje, ale tylko w przewidzianym przez Japończyków, bezpiecznym zakresie. Stanowi środowisko norm i zasad, z którego rodzą się skrajności. Pozornie nieograniczona ekspresja tokijskiej kultury jest jednocześnie asekuracyjna. Wyrażana tak, by – jak to w Japonii – nikt nigdy nie poczuł się urażony.

Tokio to też przyszłość, która nigdy się nie wydarzyła. Wzbraniam się przed nazywaniem tego miasta futurystycznym, bo to bardziej alternatywna wersja teraźniejszości. Zamiast do przodu, Tokio poszło w bok. Wygląda jak cyberpunkowe wizje XXI wieku z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, a w przeszklonych siedzibach superkorporacji wciąż często preferuje się wysłanie faksa niż maila.

Mieszkam w Tokio od ponad pięciu lat. Większość tego czasu, nie licząc snu, spędziłem z kamerą w ręce. Jestem świadkiem procesu, który zachodzi w tym mieście, wciąż zmieniając go niczym sztuczna inteligencja sama wprowadzająca usprawnienia w swoim kodzie źródłowym i kompilująca się na nowo. Budynki znikają, by po kilku miesiącach zastąpiły je nowe. Nowe trendy mody i kuchni pojawiają się i znikają szybciej, niż zdążysz odwiedzić upatrzoną restaurację.

Tokio 24 to moja dokumentacja pętli, której codziennie od nowa doświadcza mieszkaniec stolicy Japonii. Chcę pokazać zwykłe i niezwykłe elementy codzienności, te intymne i te odbywające się na skalę całego miasta. Zapraszam na wystawę, w ramach której zachęcę do spojrzenia na Tokio moimi oczami. Zatrzymania się, zachwycenia się niewinnym detalem, by po chwili poczuć się przytłoczonym jego ogromem – Krzysztof Gonciarz

Krzysztof Gonciarz – Jeden z czołowych twórców internetowego wideo w Polsce. Producent, reżyser, operator, montażysta i narrator filmów. Stworzył ponad 5000 produkcji różnego typu (serie vlogowe, podróżnicze, komediowe, dokumentalne). Jego kanały na YouTube subskrybuje półtora miliona widzów, a produkcje zostały docenione i nagrodzone m.in. w takich konkursach jak Kreatura, Golden Arrow, Grand Video Awards, Travelery – National Geographic. Jest współzałożycielem dwóch firm produkujących filmy: Tofu Media Japan i Tofu Media Polska. Angażuje się aktywnie w artystyczne wydarzenia. Z jego inicjatywy powstał Gonkon, festiwal na pograniczu sztuki i Internetu, który autor współtworzy z zaprzyjaźnionymi artystami. Pierwsza edycja zgromadziła ponad 1000 uczestników; druga edycja odbędzie się jesienią 2019 roku w Warszawie. Od 2014 roku mieszka w Japonii, w Tokio.

Plakat wystawy; źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

POLECANE WYDARZENIA

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy