Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kulinaria BEZPIECZNE MOCHI

http://sfukendo.wordpress.com/

05.01.2014 | 10:14
Opracowanie: Przemysław Pilarczyk

Mochi to jeden z japońskich specjałów spożywanych w dużej ilości w pierwszych tygodniach nowego roku.

Mochi to ciastka lub, jak kto woli, kluski, które robione są z mąki ryżowej bądź z samego ryżu. Czasem zwierają nadzienie, m.in. ze słodkiej fasoli anko bądź truskawek. Ciastka obtaczane są również w sezamie bądź proszku sojowym, często są barwione np. zieloną barwę otrzymuję się dzięki sproszkowanym liściom yomogi.

Ceremonia, podczas której przygotowuje się mochi nosi nazwę mochitsuki. Podczas niej ciasto ryżowe jest ubijane w drewnianym bądź też kamiennym moździerzu noszącym nazwę usu przy użyciu drewnianego ubijaka kine a następnie dzielone, nadziewane i formowane najczęściej w kształt małych spłaszczonych kulek.

Ale o co chodzi z bezpiecznym mochi ? Otóż ciastko ze względu na swoją kleistą konsystencję jest dosyć trudne do przełknięcia zwłaszcza dla osób starszych. Co roku kilka osób umiera w wyniku zadławienia się nim, a kilkoro jest hospitalizowanych. 80% ofiar stanowią osoby starsze. O problemach z mochi pisaliśmy tutaj.

Firma Fukunao Medical Foods wprowadziła na rynek łatwe do przełknięcia mochi.Wersja ciastka wytworzona przez Fukunao zawiera enzym, który sprawia, że jest ono mniej kleiste oraz łatwiejsze do przełknięcia, zachowując jednocześnie smak swojego niebezpiecznego odpowiednika.

Co roku Japońskie służy ratownicze proszą osoby starsze, aby przed zjedzeniem pocięły mochi na mniejsze kawałki, jednak jest to rzadko praktykowane, ponieważ według tradycji równa się to zrujnowaniem swoich szans na szczęście w nowy roku.

Poniżej filmik z tradycyjnym przygotowaniem mochi, natomiast przepis możecie znależć TUTAJ.

źródło: youtube

ŹRÓDŁA

Japan Daily Press
Japan Today
Japan Real Time
The Guardian
Wakai Team

TAGI:

ciekawostka   kuchnia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy