Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju HANAMI NA CESARSKIEJ ULICY

Kwitnące wiśnie na ulicy Inui, źródło: The Mainichi

26.03.2016 | 18:04
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Do końca marca bieżącego roku można podziwiać kwitnące wiśnie posadzone wzdłuż ulicy Inui, znajdującej się na obszarze tokijskiego Pałacu Cesarskiego i zwyczajowo niedostępnej dla turystów.

W poniedziałek 21 marca Japońska Agencja Meteorologiczna oficjalnie ogłosiła, że w Tokio rozpoczął się wyczekiwany okres kwitnienia wiśni. Drzewem, które „zainicjowało” sezon na hanami była wiśnia odmiany somei yoshino, znajdująca w świątyni Yasukuni. Tymczasem od piątku 25 marca (już po raz trzeci) można podziwiać wiśnie tego i innych gatunków, rosnące wzdłuż ulicy Inui, na co dzień dostępnej tylko dla członków rodziny cesarskiej i pracowników Pałacu Cesarskiego. Zwiedzanie możliwe jest do 31 marca, a wstęp – przez bramę Sakashita – możliwy jest w godzinach od 10 do 15 i jest bezpłatny.

W pierwszy dzień otwarcia turyści zaczęli przybywać na miejsce znacznie wcześniej, a ponieważ zebrał się spory tłum oczekujących na wejście, Agencja Dworu Cesarskiego zdecydowała o otwarciu bramy już o godzinie 9:30. Taka sama sytuacja miała zresztą miejsce 6 grudnia ubiegłego roku podczas inauguracji jesiennej edycji wydarzenia. Jak się jednak okazało, w piątek 25 marca kwiatami obsypana była zaledwie 1/10 drzew rosnących wzdłuż ulicy Inui, a na gałęziach większości z nich było dopiero widać pąki. Wydawało się to jednak kompletnie nie przeszkadzać turystom, którzy spacerowali po tej 600-metrowej alei i fotografowali drzewka.

Ulica Inui została po raz pierwszy otwarta dla zwiedzających w kwietniu 2014 roku. Był to jeden z elementów uczczenia osiemdziesiątych urodzin cesarza Akihito, które miały miejsce 23 grudnia 2013 roku. Kolejna okazja wejścia na niedostępną ulicę pojawiła się jesienią tego samego roku, a obie edycje przyciągnęły ponad 300 tysięcy osób. W związku z tak ogromnym zainteresowaniem Agencja Dworu Cesarskiego podjęła decyzję o kontynuowaniu tego przedsięwzięcia. Kolejne otwarcie bramy do ulicy Inui jest jednak planowane dopiero na jesień 2017 roku ze względu na prace związane z przesadzaniem drzew.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times
The Mainichi
Yomiuri Shimbun

TAGI:

wiosna   sakura   Tokio   cesarz   turystyka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy