Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo REKORDOWO MAŁO MAŁŻEŃSTW W 2017 ROKU

Japońska młoda para; źródło: The Himalayan Times

09.01.2018 | 11:54
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

W 2017 roku w Japonii zawarto najmniej związków małżeńskich od czasów II wojny światowej.

Jak odnotowało Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, w 2017 roku w Japonii zawartych zostało ok. 600 000 związków małżeńskich. Od końca II wojny światowej liczba ta nie była tak niska. Jest to już piąty rok z rzędu, gdy odnotowany zostaje spadek liczby zawieranych małżeństw w stosunku do roku poprzedniego.

Zdaniem rządu spadek ten jest przede wszystkim konsekwencją zmniejszającego się odsetka ludzi młodych w populacji. W związku z tym władze zamierzają podjąć kroki, aby ułatwić Japończykom zawieranie związków małżeńskich. Jak podaje portal NHK, rząd zamierza także podjąć działania mające na celu zapobieganie procesowi spadku liczby ludności, który idzie w parze ze zmniejszającą się ilością ślubów.

W roku 2017 odnotowano nie tylko rekordowo niską liczbę zawartych małżeństw. Z raportu rządu wynika także, że doszło w nim do najmniejszej od 20 lat liczby rozwodów – było ich 212 000.

Spadek liczby małżeństw zwraca również uwagę na fakt, że w społeczeństwie japońskim wzrasta liczba osób w średnim wieku, które nie zawarły jeszcze związku małżeńskiego. Z przygotowywanego co pięć lat rządowego raportu z roku 2015 wynika, że w takiej sytuacji jest 23,37% mężczyzn i 14,06% kobiet w wieku 50 lat. Jak podaje dziennik „The Japan Times”, do takiego stanu rzeczy przyczyniły się także zmniejszenie presji społecznej związanej ze ślubami oraz kwestie finansowe. 

Wzrost liczby osób powyżej 50. roku życia, które nigdy nie były w związku małżeńskim na przestrzeni lat 1970–2015; źródło: The Economist

Sondaż przeprowadzono również wśród osób między 18. a 34. rokiem życia. Zebrane dane wykazały, że 86% mężczyzn i 89% kobiet wyraża chęć zawarcia związku małżeńskiego. Jak twierdzi Akiko Kitamura z Dai-ichi Life Research Institute:

Młodzi ludzie nie biorą też ślubów nawet jeśli chcą, bo nie potrafią wyobrazić sobie założenia rodziny i posiadania dziecka, a także ze względu na to, że nie mają jak poznać potencjalnego partnera i nie mają poczucia stabilnej sytuacji finansowej.

ŹRÓDŁA

NHK WORLD
The Japan Times

TAGI:

rodzina  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy