Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka PRZEDSTAWICIELE KOREI POŁUDNIOWEJ I JAPONII O KOREI PÓŁNOCNEJ

Lee Do-hoon i Kenji Kanasugi; źródło: The Korea Herald

13.01.2018 | 14:35
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Lee Do-hoon i Kenji Kanasugi zobowiązali się do dalszych wysiłków, by kryzys na Półwyspie Koreańskim rozwiązać pokojowymi środkami.

Kanasugi, dyrektor generalny ds. Azji i Oceanii, i Lee, specjalny przedstawiciel ds. pokoju na Półwyspie Koreańskim, spotkali się 8 stycznia bieżącego roku w Seulu. Tematem ich rozmów było skłonienie Korei Północnej do powrotu do rozmów sześciostronnych. Spotkanie to miało miejsce dzień przed rozmowami na wysokim szczeblu przedstawicieli obu Korei, pierwszym od ponad dwóch lat.

Niezależnie od rezultatu tych rozmów Japonia nie zamierza zmienić swojej polityki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w wywieraniu nacisków na Pjongjang. Podczas konferencji prasowej 5 stycznia szef gabinetu premiera Yoshihide Suga powiedział:

Nie zmienimy naszej polityki maksymalizacji nacisków na Koreę Północną za pomocą wszelkich środków, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową i innymi istotnymi krajami, w tym Chinami i Rosją.

Suga zaznaczył również, że nie będzie miała wpływu na stosunek do Korei Północnej decyzja prezydentów USA i Korei Południowej o przesunięciu w czasie wspólnych ćwiczeń wojskowych. Trump i Moon zdecydowali się na przełożenie manewrów na termin po zakończeniu zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas tej imprezy sportowej.

4 stycznia Lee dyskutował o programie atomowym Pjongjangu ze swoim chińskim odpowiednikiem Kongiem Xuanyou.

Po spotkaniu z Lee Kanasugi rozmawiał z Kim Yong-kilem, dyrektorem generalnym ds. Azji Północno-Wschodniej, na temat „pocieszycielek” i porozumienia zawartego w tej sprawie w 2015 roku, które miało być „ostateczne i nieodwołalne”. Pod koniec grudnia ubiegłego roku ujawniono, że negocjująca umowę administracja prezydent Park Geun-hye nie podała do wiadomości publicznej wszystkich szczegółów porozumienia, a także nie uzgodniła w należytym stopniu treści umowy z ofiarami.

9 stycznia południowokoreańska minister spraw zagranicznych podała, że jej kraj nie będzie domagał się renegocjacji porozumienia, gdyż nie można podważyć tego, że zostało ono formalnie zawarte. Wczesniej strona japońska ostrzegała Seul przed odrzuceniem umowy, gdyż miałoby to negatywny wpływ na relacje między państwami.

ŹRÓDŁA

The Korea Herald
Japan Today I
Japan Today II
The Japan Times

TAGI:

Korea  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy