18.05.2018 | 14:03
Opracowanie:
Olimpia Widowska-Wielandt
Po prześwietleniu posągu ze świątyni Hokkeji odkryto między innymi zwoje i relikwie, które umieszczono w nim około 700 lat temu.
Przechowywana na co dzień w świątyni Hokkeji w Narze rzeźba Monju Bosatsu, jednego z czterech wielkich bodhisattwów, mierzy około 73 cm. Ten niewielki posąg liczy sobie około 700 lat i – jak się okazuje – kryje w sobie równie wiekową zawartość.
Badacze już wcześniej podejrzewali, że coś, na przykład zwoje, może znajdować we wnętrzu figury, ponieważ niejednokrotnie odkrywano, że buddyjskie rzeźby nie są puste. Po konsultacjach i uzyskaniu zgody głównego opata Hokkeji zespół z Narodowego Uniwersytetu w Narze prześwietlił posąg Manju Bosatsu tomografem. Okazało się, że w jego środku ukryto około 180 różnych artefaktów, wśród których są najprawdopodobniej zwoje i relikwie. W samej głowie figury mieści się mniej więcej 30 z nich. Przypuszcza się, że przedmioty te umieszczono w posągu około 700 lat temu i nigdy nie były z niego wyjmowane.
Monju Bosatsu z Hokkeji jest obecnie prezentowany w Muzeum Narodowym w Narze, a odkryty w nim skarb sprawił, że zainteresowanie wystawą wzrosło.
Jest to bardzo cenne odkrycie i zwiększyło jego [posągu] wartość jako dobra kultury
– powiedział Shigeki Iwata, badacz związany z muzeum.
Wnętrze posągu Monju Bosatsu z Hokkeji; źródło: Ancient pages
Hokkeji to buddyjska świątynia, zbudowana jako rezydencja dla Fujiwara-no Fuhito, a następnie przekształcona w klasztor buddyjski przez jego córkę, cesarzową Kōmyō. W VIII wieku, kiedy powstała świątynia, buddyzm zyskiwał coraz więcej wyznawców w Japonii, Nara zaś była centrum tej religii. W Hokkeji przechowywanych jest wiele cennych obiektów, natomiast głównym posągiem jest jedenastogłowa Kannon.
Monju Bosatsu to najmądrzejszy z bodhisattwów (istot, które mogłyby osiągnąć nirwanę, ale zamiast tego wolały pozostać na Ziemi i pomagać cierpiącym ludziom), zwykle przedstawiany ze zwojem sutr i mieczem. Figurę z Hokkeji, zawierającą 180 artefaktów, można oglądać w Muzeum Narodowym w Narze do 27 maja tego roku. Na razie nie wiadomo, czy badacze podejmą próbę wydobycia zawartości posągu.
ŹRÓDŁA
Ancient OriginsIFLSCIENCE!
Newsweek
Japan Travel