Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia ODNALEZIONO POCZTÓWKI NAPISANE PRZEZ NATSUME SŌSEKIEGO

Natsume Sōseki; źródło: The Mainichi

29.05.2018 | 12:07
Opracowanie: Kinga Liszka

Po ponad 100 latach znaleziono kartki, które słynny japoński pisarz zaadresował do swoich przyjaciół podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

Władze prefektury Fukui poinformowały w środę 23 maja o odnalezieniu pocztówek napisanych przez znanego nie tylko w Japonii pisarza, Natsume Sōsekiego. Stało się to ponad sto lat po jego śmierci.

Dwie z trzech znalezionych kartek zaadresowane były do Teisuke Fujishiro, badacza niemieckiej literatury i dziekana wydziału literatury na Cesarskim Uniwersytecie Kioto (późniejszym Uniwersytecie Kioto). Trzecia natomiast skierowana była do Yaichiego Hagi, badacza literatury japońskiej. Obaj byli przyjaciółmi Sōsekiego z czasów studiów na Tokijskim Uniwersytecie Cesarskim (dzisiejszy Uniwersytet Tokijski). We trzech opuścili Japonię w 1900 roku, płynąc tym samym statkiem, aby rozpocząć studia za granicą dzięki rządowemu stypendium.

Jedna z pocztówek napisanych przez Natsume Sōsekiego; źródło: The Japan Times

Sōseki spędził dwa lata w Wielkiej Brytanii, natomiast dwóch jego przyjaciół studiowało w Niemczech. Po miesiącu pobytu w Londynie Sōseki napisał na jednej z pocztówek, że czuje się samotny. Ze znalezionych kartek można również dowiedzieć się niektórych szczegółów na temat tego, jak wyglądało życie japońskiego pisarza w angielskiej stolicy, a także jego spostrzeżenia na jej temat.

Pisarz właściwie nazywał się Natsume Kinnosuke (znany był jednak pod pseudonimem Natsume Sōseki). Urodził się 9 lutego 1867 roku i zmarł 9 grudnia 1916 roku. Należy do grona cenionych pisarzy epoki Meiji (1868-1912). Jego dwoma najbardziej znanymi powieściami są „Jestem kotem” (1905-1906) oraz „Panicz” (1906). Od 1903 do 1907 roku nauczał angielskiego na Tokijskim Uniwersytecie Cesarskim, po czym postanowił w pełni oddać się pisaniu. Jego dzieła uważane są za mroczne i traktują m.in. o próbie ucieczki od samotności, co może kojarzyć się z wiadomością umieszczoną na jednej z pocztówek.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Encyclopaedia Britannica
PWN

TAGI:

ciekawostka   literatura   odkrycia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy