Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju TOKIO NAJBARDZIEJ INNOWACYJNYM MIASTEM NA ŚWIECIE

Tokio nocą; źródło: gizmodo.com

16.08.2018 | 07:43
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Stolica Japonii znalazła się na 1. miejscu Innovation Cities Index, australijskim rankingu wyróżniającym najlepiej rozwijające się technologicznie miasta na świecie.

Choć Tokio znalazło się w pierwszej 10. zestawienia dopiero 3 lata temu, to miastu już udało się dotrzeć na szczyt rankingu. Stolica Kraju Kwitnącej Wiśni wyprzedziła Londyn i Nowy Jork. Christopher Hire, dyrektor agencji badawczej 2thinknow, która stoi za publikacją rankingu, przyznał, że wzrost Tokio w rankingu był zaskoczeniem. Jak podaje dziennik „Japan Today”, przyczyniło się do tego zwiększenie wykorzystania technologii związanych z robotyką i drukiem 3D. Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w Tokio wiąże się w dużej mierze z nadchodzącymi igrzyskami olimpijskimi w 2020 roku. Zaczęto m.in. wykorzystywać sztuczną inteligencję w szpitalach i placówkach finansowych. 

Ranking bierze pod uwagę 162 czynniki oceniane na pięciostopniowej skali – znajdują się wśród nich liczne aspekty zarówno kulturalne, jak i technologiczne. W przypadku technologii istotne są m.in. cenzura sieci, dystrybucja dóbr oraz potencjał dla przedsiębiorstw ekologicznych. 

Ranking Innovation Cities Index publikowany jest rokrocznie od 2007 roku i obejmuje 500 miast na całym świecie. W tym roku zestawienie opublikowane zostało po raz jedenasty. Poza Tokio, w pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych miast znalazły się jeszcze dwa azjatyckie miasta:  Singapur i Seul. Osaka znalazła się w tym roku na 45. miejscu, co jest poprawą w stosunku do 2017 roku. Natomiast Warszawa zajęła w rankingu 104. miejsce – stolica Polski spadła o 14 pozycji.

Tokio dominuje w wielu różnorodnych rankingach miejskich. Magazyn „Monocle” już trzykrotnie ogłosił stolicę Japonii miejscem, którego mieszkańcy mają najwyższy komfort życia. Tokio utrzymuje się także wśród najbardziej atrakcyjnych miast świata w rankingu Global Power City Indeks. Stolica Japonii to także jedno z najdroższych miejsc do życia – w 2017 roku miasto powróciło do pierwszej dziesiątki „Światowego rankingu kosztu życia”.

ŹRÓDŁA

Japan Today
Innovation Cities I
Innovation Cities II

TAGI:

Tokio   ranking  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy