Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia NOBUSUKE KISHI PLANOWAŁ ZMIENIĆ JAPOŃSKĄ KONSTYTUCJĘ

Nobusuke Kishi; źródło: The Japan Times

30.12.2018 | 07:23
Opracowanie: Kinga Liszka

Zgodnie z treścią dokumentów, które wyszły na światło dzienne, były premier Japonii Nobusuke Kishi planował przeprowadzenie zmian pacyfistycznego charakteru konstytucji.

Nobusuke Kishi sprawował urząd premiera Japonii w latach 1957–1960. Znany był ze swoich silnie konserwatywnych poglądów. Był on również dziadkiem obecnego premiera Shinzō Abe. W dokumentach ujawnionych w środę 19 grudnia zawarto informację, że Kishi planował wprowadzenie w ciągu dwóch lat zmian w konstytucji Japonii, która pozostaje w tej samej formie od 1947 roku, kiedy to weszła w życie.

Kishi wierzył, że jego działanie w celu przeprowadzenia reformy konstytucji zachęci Waszyngton do negocjacji w sprawie traktatu o bezpieczeństwie, m.in. w temacie okupacji wysp Ogasawara. Według niego pozwoliłoby to Japonii pogłębić współpracę z USA w zakresie obronności. Był więc prekursorem wprowadzenia poprawek w kwestii pacyfistycznego charakteru japońskiej ustawy zasadniczej, a jego dzieło kontynuuje jego wnuk, obecny premier Abe, którego celem również jest wzmocnienie sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie bezpieczeństwa.

Treść ujawnionych dokumentów głosi, że stosunki pomiędzy USA a Japonią nie były wówczas wystarczające, aby móc pogłębiać bilateralną współpracę. Wizja Kishiego została przekazana generałowi MacArthurowi, jednak nie została przez niego poparta. W czerwcu 1957 roku Kishi spotkał się z prezydentem Eisenhowerem, który wydał oświadczenie głoszące, że wyspy Ogasawara oraz Okinawa oficjalnie znajdują się pod rządami japońskimi.

Konstytucja Japonii jest uważana za pacyfistyczną z uwagi na zapis zawarty w artykule 9.,który głosi:

Naród japoński, dążąc szczerze do międzynarodowego pokoju opartego na sprawiedliwości i ładzie, wyrzeka się na zawsze wojny, jako suwerennego prawa narodu, jak również użycia lub groźby użycia siły jako środka rozwiązywania sporów międzynarodowych.

Dla osiągnięcia celu określonego w poprzednim ustępie, nie będą nigdy utrzymywane lądowe, morskie i powietrzne siły zbrojne, ani inne środki mogące służyć wojnie. Nie uznaje się prawa państwa do prowadzenia wojny.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Encyclopaedia Britannica
Biblioteka Sejmowa - Konstytucje Świata

TAGI:

Abe   USA   reformy   ustawa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy