Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo SEIJIN-SHIKI, CZYLI WKROCZENIE W DOROSŁOŚĆ

tommyzablan.com

11.01.2014 | 07:31
Autor: Joanna Pawłowicz

Gdy tylko kończą się obchody Nowego Roku, w Japonii rozpoczynają się przygotowania do kolejnego święta, drugi poniedziałek stycznia odbywa się bowiem seijin-shiki – ceremonia wkroczenia w dorosłość.

Seijin no hi (成人の日), czyli "Dzień Dorosłych", jest japońskim świętem narodowym. Ceremonia ta została oficjalnie ustanowiona w 1948 roku. Od 2000 roku jest świętem ruchomym i odbywa się w drugi poniedziałek stycznia. Wcześniej obchodzone było zawsze 15 stycznia.

Seijin-shiki wywodzi się z tradycji shintoistycznej i jej początki odnaleźć można w ceremonii genpuku (元服). Podczas tego święta chłopcy pomiędzy 11 a 17 rokiem życia (zazwyczaj jednak 12-letni) zabierani byli do świątyni swojego ducha opiekuńczego – kami. Tam otrzymywali pierwsze „dorosłe” ubrania, a ich włosy układane były w męskie fryzury. Wtedy nadawano im również nowe imiona, z którymi wchodzili w dorosłe życie.

Układanie fryzur. Źródło: http://www.jwn.ne.jp

Analogiczną ceremonią wejścia w dorosłe życie dla dziewczynek było mogi (裳着). Wiek uczestniczek wydarzenia nie był ustalony, ale zazwyczaj odbywało się to pomiędzy 12 a 16 rokiem życia. Ceremonii przewodziła osoba mająca moralny wpływ na młode dziewczęta. Ubierała je ona w specjalne stroje. Wtedy też po raz pierwszy barwiono dziewczynom zęby na czarno, nakładano ciężki makijaż oraz golono brwi, aby następnie symbolicznie je zaznaczyć. Przejście przez ceremonię oznaczało, że rodzina pragnie wydać córkę za mąż. 

Obecnie w ceremonii uczestniczą wszyscy, którzy w okresie od 2 kwietnia poprzedniego roku do 1 kwietnia bieżącego roku ukończą 20 lat (niektórzy uczestnicy mają więc 19 lat). Dzień ten jest ważny dla młodych ludzi, gdyż w Japonii przekroczenie 20 roku życia oznacza osiągnięcie pełnoletności, co pozwala na udział w życiu politycznym, a także na legalne palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Podczas seijin-shiki jej uczestnicy zjeżdżają do swoich rodzinnych stron, gdzie uczestniczą w lokalnych ceremoniach. Przedstawiciele samorządów wygłaszają wtedy przemowy oraz rozdają skromne upominki wszystkim wkraczającym w dorosłość. W ceremonii uczestniczyć mogą również rodziny oraz przyjaciele. Taki trend pojawił się dopiero kilka lat temu.

Źródło: www.wunrn.com

Młode kobiety ubierają się tego dnia w tradycyjne, odświętne stroje. Furisode to rodzaj kimona z długimi rękawami. Zazwyczaj uszyte jest z dobrej jakości jedwabiu o żywych kolorach. Furisode noszone jest nie tylko podczas seijin-shiki, ale również przy okazji ważnych uroczystości, takich jak śluby. Zazwyczaj cena takiego kimona waha się pomiędzy 100 000 jenów a 300 000 jenów (ok. 2900 zł – ok. 8700 zł*), jednakże jego ceny mogą sięgać nawet ponad miliona jenów (ponad 30 tysięcy zł*). Z tego względu często jest ono wypożyczane bądź dziedziczone.

Źródło: haruka-no-kotoba.blogspot.com

Źródło: http://bellecon.wikia.com

Założenie takiego kimona nie należy do łatwych czynności i młode kobiety potrzebują pomocy innych. Dlatego też przed ceremonią często udają się do specjalnych salonów, w których przygotowują się do wyjścia. Tradycyjnym obuwiem są sandały zori, a gdy temperatura na zewnątrz jest niska, dziewczyny często zakładają białe, futrzane kołnierze.

Zestaw: torebka i zori. Żródło: Rakuten

Źródło: www.pinterest.com

Źródło: tokyofashion.com

Źródło: www.flickr.com

Mężczyźni na tę okazję ubierają zazwyczaj eleganckie garnitury, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Pochodzący z bardziej konserwatywnych rodzin uczestnicy seijin-shiki ubierają tradycyjne ciemne kimono i hakama.

Mężczyźni w tradycyjnych strojach. Źródło: travel67.wordpress.com

Źródło: www.flickr.com

O swoich doświadczeniach w przygotowaniu młodzieży do ceremonii w wywiadzie dla portalu Telegraph opowiedziała Sugano Ogimi, właścicielka jednego z wcześniej wspomnianych salonów w mieście Okinawa City. Ogami prowadzi swój biznes od ponad 20 lat. Od godziny 5 rano w jej studiu zjawia się ponad 100 osób. "To jest jak wojna" - mówi Ogami. Ubranie, uczesanie i umalowanie jednej osoby zajmuje około 20 minut. Większość osób zjawiających się w jej salonie wybiera tradycyjne stroje, jednak co jakiś czas pojawiają się osoby o niezwykłych pomysłach. Właścicielka salonu wspomina jedną klientkę, która poprosiła o skrócenie swojego kimona do kolan, aby mogła zaprezentować swoje buty na koturnie. Jednak jako najbardziej ekscentrycznego klienta Ogami wspomina mężczyznę, który po założeniu kimona i hakamy wsiadł na konia i tak niecodziennym środkiem transportu udał się do urzędu miasta, w którym miała odbyć się ceremonia.

Źródło: www.flickr.com

Z okazji święta dziewczyny chetnie robią sobie wymyślne fryzury. Źródło: tokyofashion.com

Ogami wspomina również, że przygotowania do ceremonii trzeba rozpocząć odpowiednio wcześnie. Zdarza się nawet tak, że rezerwacje na wypożyczenie kimon pojawiają się z 11-miesięcznym wyprzedzeniem.

Po zakończeniu oficjalnej części ceremonii uczestnicy zazwyczaj udają się do świątyń. Następnie młodzi ludzie spędzają czas ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Niestety, w ciągu ostatnich lat podczas ceremonii zdarzają się również nieprzyjemne incydenty wywoływane przez samych uczestników. Podczas obchodów święta w 2002 roku w Naha (pref. Okinawa) 7 osób zostało aresztowanych, po tym jak przejechały przez policyjną blokadę w celu przewiezienia baryłki sake do miejsca, w którym miała się odbyć ceremonia. To nie jest jedyny przypadek, kiedy obchody święta zostały zakłócone. Puszczanie petard podczas oficjalnych przemów i hymnu narodowego, przekrzykiwanie przemawiających czy nawet rzucanie w siebie majonezem - to tylko kilka przykładów nieopdowiedniego zachowania młodych ludzi. Wiele osób nie może również wytrzymać ceremonii bez rozmawiania przez telefon czy wysyłania smsów. Takie zachowania spotykają się z negatywnym odbiorem, szczególnie wśród starszych przedstawicieli japońskiego społeczeństwa.

Nikogo nie powinno dziwić, że „nowi” dorośli korzystają z dopiero co nabytych przywilejów i kończą Seijin no hi w towarzystwie sake. Jednakże starsze osoby oburzają się, mówiąc, iż dawniej czekało się na zakończenie wszystkich oficjalnych części ceremonii i dopiero wtedy wspólnie z przyjaciółmi udawano się na imprezę. Obecnie zdarza się, że zabawa rozpoczyna się już podczas przemówień.

Takie incydenty nie powinny zdarzać się w trakcie ceremonii, mającej na celu symboliczne nabycie odpowiedzialności osoby dorosłej. Tego typu zachowania można tłumaczyć faktem, iż młodzi ludzie obecnie nie muszą jeszcze zmagać się z problemami dorosłego życia. Wiele z nich wciąż mieszka z rodzicami i jest od nich finansowo zależnych. Wiele z tych osób ma nisko płatne prace o niewielkim stopniu odpowiedzialności. Wiek, w którym zawiązywane są związki małżeńskie, a młode osoby stają się rodzicami, również wzrósł o kilka lat. 20-letnie osoby nie czują się więc dorosłe, a tradycyjną ceremonię traktują jako okazję do imprezy w gronie znajomych.

Źródło: nandemo3.wordpress.com

Od 2010 roku liczba incydentów zaczęła jednak spadać. Uroczystości w 2012 roku były jednymi z najspokojniejszych i nieco bardziej stonowane niż te w poprzednich latach, ze względu na pamięć o trzęsieniu ziemi u wybrzeży Honsiu z 11 marca 2011.

Tegoroczne seijin-shiki odbędzie się 14 stycznia.

Na deser polecamy filmy ukazujące obchody Seijin no hi w różnych japońskich miastach:

Seijin no hi w Sendai (2013 rok). Źródło: youtube.com (napisy w języku angielskim)

Domowe przygotowania do ceremonii. Źródło: youtube.com

Seijin no hi w Tokio (2011). Źródło: youtube.com (materiał w języku angielskim)

ŹRÓDŁA

www.stripes.com
Telegraph
Japan Explained
traditionscustoms.com
web-japan.org
www.tokyotopia.com

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

wydarzenia   święta  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy