Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju NAJBARDZIEJ DYNAMICZNE ŚWIĘTO JAPONII? KISHIWADA DANJIRI MATSURI

MJY-shogun/flickr

19.03.2018 | 16:38
Autor: Julian Marcinów

Co roku tłumy gości przybywają do położonego nieopodal Osaki miasta portowego Kishiwada, by uczestniczyć w jednym z najgłośniejszych matsuri w Japonii.

Wielu spośród udających się do Japonii z zagranicy turystów wybiera jesień na czas swej podróży. Odwiedzających przyciągają niższe niż w upalne lato temperatury i mniejsza wilgotność powietrza, jesienne kolory zdobiące miejscowe parki i lasy oraz jesienne matsuri odbywające się w całej Japonii. Wśród nich warto wyróżnić Danjiri – efektowne festiwale, w których głównymi atrakcjami są procesje z udziałem powozów poruszanych siłą mięśni uczestników, często  wręcz pędzących przed siebie.

Celebracje Danjiri w Sakai; fot. Japonia-Online. 

Początków festiwali Danjiri niektórzy dopatrują się w początkach XVIII wieku oraz obrzędach wotywnych dla Inari, popularnej w Japonii boginii płodności. Obchody odbywają się w wielu miejscach na terenie kraju, szczególną popularnością cieszą się w regionie Kansai.Tego typu wydarzenia skupiają się wokół przebiegającej przez szerokie ulice procesji z udziałem budowanych z myślą o święcie danjiri guruma. Są to napędzane wyłącznie siłą samych uczestników drewniane konstrukcje, nierzadko upiększone bogatymi zdobieniami. Występują one w różnych rozmiarach, niektóre spośród większych pojazdów mają miejsce nie tylko dla kierującego segmentem parady, ale i grupy uczestników, niekiedy akompaniujących wykonywaną na bębnach wysiłkom osób ciągnących danjiri gurumę. Wykonanie, konserwacja oraz przećwiczenie prawidłowej obsługi pojazdu to kwestia pozostawiona stowarzyszeniom tworzonym przez grupy przedstawicieli różnych lokalnych społeczności, próby zaczynają się wiele tygodni przed głównymi obchodami.

W zależności od miejsca celebracje trwają jeden lub dwa dni, najczęściej w dni wolne od pracy. W Kansai uczestniczyć w Danjiri można m.in. w Takarazuce (pref. Hyōgo), Sakai i Izumi (pref. Osaka). Najsłynniejsze i najbardziej huczne obchody organizowane są w położonej na południu prefektury Osaka miejscowości Kishiwada z inicjatywy ówczesnego pana tamtejszej twierdzy Nagayasu Okabe. Położone nieopodal lotniska Kansai miasto jest łatwo dostępne za sprawą linii kolejowej JR Hanwa oraz prywatnej kolei Nankai. Współcześnie, Danjiri celebrowane jest w mieście dwukrotnie – przyciągające więcej osób obchody organizowane są w weekend poprzedzający Dzień Szacunku dla Starszych (przypadający na trzeci poniedziałek miesiąca) oraz w sobotę i niedzielę poprzedzające Dzień Zdrowia i Sportu (drugi poniedziałek października). 

Zdjęcie z Kishiwada Danjiri Matsuri w 2009; źródło: Wikimedia Commons.

Obchody rozpoczynają się wczesnym rankiem i trwają do około 22.00. Zaczynają się w sobotni poranek wyciem syreny, co sygnalizuje początek wstępnej procesji; drugi dzień festiwalu rozpoczyna się z kolei od prezentacji uczestniczących w obchodach pojazdów w jednym z głównych chramów miasta. Później zaczyna się główna parada, podzielona przerwą na część poranną i dłuższą popołudniową. Na ulicach królują wtedy niepodzielnie 34 przygotowane przez miejscowe ugrupowania danjiri gurumy. Rozpędzone przez biegnących na ich czele uczestników błyskawicznie mijają kolejnych gapiów, ich hałas zlewa się w jedno z gwarem rozentuzjazmowanego tłumu, krzykami uczestników i głośną muzyką bębniarzy. Na szczycie powozów podróżują daiku gata – stolarze, którzy odpowiedzialni są za zaplanowanie oraz wykonanie płaskorzeźb zdobiących wehikuł. To właśnie im przypada zaszczyt zaprezentowania własnego występu ku uciesze widzów, w tym kojarzonego jako element charakterystyczny święta hikoki nori – „tańca samolotu”, wykonywanego z szeroko rozłożonymi rękoma przez osobę stojącą na jednej nodze na szczycie rozpędzonego wozu. Po kilkugodzinnej przerwie, po zmroku odbywa się spokojniejsza część celebracji – Hiri Eikō. 34 danjiri gurumy, tym razem ozdobione czerwonymi latarniami, wyruszają ponownie w drogę. Tym razem bez pośpiechu, przy akompaniamencie bardziej stonowanej muzyki, w tym powolnych pieśni wznoszonych przez uczestniczących w pochodzie.

Umiejętne sterowanie dużych rozmiarów danjiri gurumą to trudne i wymagające ćwiczeń zadanie. Szczególnie dużo wysiłku wymaga efektowne i bezpieczne wykonanie yari mawashi - skrętu na rogu; źródło: MJY Shogun/flickr.

Udając się do Kishiwady na Danjiri Matsuri, należy liczyć się z utrudnionym przemieszczaniem się po okolicy i dostępem do miejsc, w których wygodnie można obserwować jej główną część. Dostęp do części punktów obserwacyjnych dostępny jest dla zaproszonych gości lub po uprzedniej rezerwacji w lokalu z dobrym widokiem na festiwal. Stojący w tłumie bezpośrednio przy przejeżdżających wozach powinni liczyć się również ze zdarzającymi się niekiedy wypadkami na trasie. Poza uczestnictwem w matsuri, warto zainteresować się również poświęconemu mu muzeum (Kishiwada Danjiri Kaikan). W ramach zwiedzania, poza zapoznaniem się z historią i tradycjami festiwalu oraz oglądaniem zabytkowych artefaktów pochodzących z dawnych celebracji święta, można uczestniczyć w instalacji umożliwiającej wczucie się w rolę daiku gaty oraz dowiedzieć się więcej na temat technicznego zaplecza festiwalu (m.in. technik zdobienia i metod obsługi logistycznej pojazdu danjiri guruma). Zwiedzającym udostępniono również pochodzącą z pierwszej połowy XX wieku rekonstrukcję części miejscowego zamku, na terenie której można odwiedzić muzeum oraz utrzymany w tradycyjnym stylu ogród. W pobliżu twierdzy znajduje się także niewielka dzielnica zabytkowych budynków, na terenie której dostępne są sklepy i restauracje utrzymane w tradycyjnym japońskim stylu.

ŹRÓDŁA

Osaka Info (1)
Japan Travel (1)
Strona miasta Kishiwada (1)
Strona miasta Kishiwada (2)
Japan Visitor
JNTO
Japan Attractions
Air France
Lonely Planet
Japan Travel (2)
Osaka Info (2)
Osaka Info (3)
Japan Cheapo
Oh Matsuri

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   turystyka   festiwal  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy