Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju SZYBKA UCIECZKA OD ZGIEŁKU TOKIO – KAMAKURA

Wielki Budda z Kamakury, John Gillespie/Flickr (CC)

29.02.2020 | 16:35
Autor: Julian Marcinów

Jedyne 1,5 godziny drogi od centrum stolicy Japonii znajduje się spokojna miejscowość, w której wsłuchać można się w echa dawnej Japonii.

Udając się na zwiedzanie stolicy Japonii, stajemy przed kolosalnym wyborem rozmaitych atrakcji. Co zrobić, gdy pragniemy na trochę uciec od zgiełku największej metropolii świata, zobaczyć nieco inne oblicze Japonii, a popołudniem lub wieczorem wrócić do Tokio? Wśród różnych opcji warto rozważyć krótką wycieczkę do Kamakury. Miejscowość położona jest w prefekturze Kanagawa, na południowym skrawku półwyspu Miura przy zatoce Sagami. Do XII wieku była to spokojna okolica rybacka, dopiero w 1180 roku stała się siedzibą rodu Miyamoto, a w latach 1192–1333 – de facto stolicą kraju. Okres ten nazywany jest epoką Kamakura, jego koniec związany jest z oblężeniem miasta i utratą pozycji rządzących krajem rodów Minamoto oraz Hōjo. W epoce Muromachi miasto przetrwało jako istotny ośrodek wymiany towarów, znany za sprawą włókiennictwa, handlu węglem, końmi, wyrobami z cyprysu czy owocami morza. W wyniku zawirowań politycznych miasto stopniowo traciło na znaczeniu. Na początku epoki Edo stało się znane głównie jako przyciągające podróżników skupisko ośrodków sakralnych. Region był uznawany za ubogi i pozostawał bez większego znaczenia aż do XIX wieku, gdy ponownie w okolicy osiedliło się wiele zamożnych osób. Obecnie jest to okolica turystyczna, nęcąca przybyszów pięknymi plażami, otaczającymi miasto wzgórzami oraz licznymi popularnymi zabytkami, które w 1992 roku zostały zgłoszone przez Rządową Agencję ds. Kultury na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Plaże w Kamakurze cieszą się dużą popularnością wśród zwiedzających, odwiedzane są także przez miłośników windsurfingu; źródło: Pixabay

Największą atrakcją, zachęcającą co roku tysiące osób do odwiedzin miejscowości, jest Wielki Budda z Kamakury (Kamakura Daibutsu)będący częścią kompleksu świątynnego Kotokuin. Zabytek umieszczony został na liście narodowych skarbów Japonii. Skonstruowana w połowie XIII wieku, ponad trzynastometrowa konstrukcja, jest jedynym pozostałym po dzień dzisiejszy elementem pawilonu Daibutsu-den. Według informacji z oficjalnej strony internetowej Kotokuin jej budowa rozpoczęła się ok. 1252 roku, nie ma jasnych informacji na temat artytsty, który zaprojektował posąg. Za niewielką dopłatą zwiedzający mają możliwość wejścia do środka konstrukcji. Miłośnicy fotografii licznie przybywają w sezonie kwitnienia otaczającej posąg sakury, która w efektowny sposób komponuje się z Wielkim Buddą oraz innymi elementami krajobrazu.

Wielki Budda z Kamakury; źródło: Yoshikazu Takada/flickr

Na terenie Kamakury znaleźć można wiele innych obiektów sakralnych, wśród których warto wymienić kilka miejsc wyróżniających się na tle podobnych atrakcji w sąsiedztwie Tokio. Przede wszystkim świątynię Hasederę, ulokowaną w odległości ok. 800 metrów od Kotokuin. Należąca do ugrupowania buddyjskiego Jōdo świątynia poszczycić się może starymi, porównywanymi niekiedy do „ogromnego bonsai” drzewami, imponującą kolekcją statuetek Jizō oraz ponad dziewięciometrową rzeźbą Kannon – najwyższym w Japonii drewnianym dziełem tego typu, a także kaplicą ku czci Benten (jednego z siedmiu bogów szczęścia) z podobiznami jej szesnaściorga uczniów, znajdującą się w jaskini na peryferiach kompleksu. Miasto jest znane jako jeden z najistotniejszych ośrodków buddyzmu Zen, po dzień dzisiejszy przetrwało wiele (pochodzących w znacznej części z XIII wieku) ośrodków związanych z tą odmianą buddyzmu, w tym 5 wielkich świątyń szkoły Rinkai – Jōchiji (znanej za sprawą starych drewnianych statui oraz efektownych ogrodów), Jōmyōji (oferującej zwiedzającym spacer po tradycyjnym japońskim ogrodzie, poczęstunek z zieloną herbatą czy warsztaty medytacji), Kenchōji (najstarszej z pięciu świątyń, do której zwiedzających przyciąga bonshō, pokaźnych rozmiarów zabytkowy dzwon oraz zdobiona brama wejściowa), Engakuji (popularnej dzięki jesiennemu krajobrazowi; według legendy w jej zbiorach znajduje się jeden z zębów Buddy) oraz niedostępnej zwiedzającym Jufukuji.

Spacerując po okolicy, warto odwiedzić też chramy shintō. Największym i najpopularniejszym z nich jest kompleks Tsurugaoka Hachimangu, pierwotnie zbudowany w XI wieku z inicjatywy rodu Minamoto, wielokrotnie przebudowywany (dzięki zasługom m.in. Tokugawy Ieyasu) i obecnie stanowiący efektowny przykład architektury okresu Edo. Najstarszym trwającym po dzień dzisiejszy obiektem sakralnym w mieście jest z kolei położony w otoczeniu drzew, wzniesiony ku czci bogini Amaterasu, chram Amanawa. Wiele lat związany z niektórymi z najbardziej wpływowych rodów Japonii, kompleks świątynny niekiedy określany bywa „mniejszą wersją” chramu w Ise, do którego nawiązuje rozplanowanie terenu oraz projekt architektoniczny budynków.

Hasedera; źródło: Wikimedia Commons

Kamakura to również popularne miejsce wśród miłośników tradycyjnych matsuri. Poza świętami obchodzonymi jednocześnie w innych regionach (jak np. Setsubun) tłumy przyciągają celebracje miejscowych świąt. Największym z nich jest zdecydowanie Kamakura Matsuri, organizowane w jednym z tygodni kwietnia. Obchody odbywają się w wielu miejscach na terenie miasta. Poza charakterystycznymi dla matsuri straganami na zwiedzających czekają pokazy tradycyjnych tańców, parady mobilnych kaplic mikoshi, turniej yabusame (starojapońskiej odmiany łucznictwa praktykowanego podczas jazdy konno) czy Shizuka no Mai – spektakl taneczny nawiązujący do Heike Monogatari, jednego z najsłynniejszych tradycyjnych utworów japońskiej literatury. Wiele festiwali organizowanych jest przez wspomniany wyżej chram Tsurugaoka. We wrześniu każdego roku, w trakcie głównego festiwalu świątyni, można obserwować tradycyjne rytuały wotywne i puryfikacyjne, a także pokazy sztuk uprawianych przez osoby związane z chramem. W październiku organizowany jest z kolei Enju no Kai, podczas którego uczestnicy – w towarzystwie zapraszanych co roku w ramach programu wymiany kulturowej gości z innych państw – modlą się o dobrobyt japońskiego społeczeństwa. W każdym miesiącu roku odbywa się przynajmniej jedno bardziej kameralne matsuri. Warto śledzić ich opisy na oficjalnej anglojęzycznej stronie chramu.

Pokaz Yasubame na Kamakura Matsuri 2016; źródło: TokyoStreetView- Japan The Beautiful/YouTube

Brama torii otwierająca kompleks Tsurugaoka Hachimangu otwiera również Komachi Dori – ciągnącą się aż do dworca JR Kamakura ulicę stanowiącą serce głównej dzielnicy gastronomiczno-handlowej miasta. Prawie 250 restauracji i sklepów oferuje wachlarz bardzo zróżnicowanych możliwości – znaleźć tu można sklepy z pamiątkami i tradycyjnym miejscowym rzemiosłem, bary i restauracje z kuchnią japońską, cukiernie specjalizujące się w lokalnych odmianach słodyczy, jak i również lokale z kuchnią zachodnią oraz popularne wśród młodych ludzi nowoczesne kawiarnie. Odwiedzając Kamakurę, warto również zwrócić uwagę na tutejsze Muzeum Literatury, skupiające zbiory związane z ponad 300 twórcami literatury i filmu, w którym można również dowiedzieć się o wpływie miasta na licznych twórców kultury Japonii. 

Komachi Dori; źródło: Wikimedia Commons

Podróżujący z Tokio najłatwiej dostaną się do Kamakury za pośrednictwem linii kolejowych JR oraz Odakyū – najłatwiej wsiąść na stacji Shinjuku lub Shinagawa. Komfortowy transport po miejscowości oferują lokalne linie kolejowe Enoden i JR. Planując zwiedzanie wielu odległych od siebie miejsc można zainteresować się aktualną ofertą biletów czasowych  – niektóre z nich obejmują również inne znajdujące się w pobliżu atrakcje, a nawet transport do stolicy.

ŹRÓDŁA

japan-guide.com
Matcha
Navitime
Japan Visitor
Oficjalna anglojęzyczna strona miasta Kamakura
Tokyo Day Trip
Kamakura Today
Travel Enoshima
Hub Japan
Oficjalna anglojęzyczna strona chramuTsurugaoka Hachimangu
Japan Travel Advice
Tokyo Cheapo
JNTO
Britannica
Oficjalna strona Kotokuin
Kamakura History
History of War
UNESCO
Kamakura Arts
Oficjalna strona Muzeum Literatury w Kamakurze
Japan Experience
Tokyo Day Trip

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   Tokio   turystyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy