Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] „NIEZMIENNIE JAPONIA” – WYSTAWA FOTOGRAFII

Plakat promujący wydarzenie; źródło: Materiały organizatora

Gdańsk, Galeria Sztuki Nowy Warzywniak, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Data wydarzenia: 27.02.2021 - 13.03.2021
Opracowanie: Krystian Karolak

Od 27 lutego br. w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury można obejrzeć wystawę fotografii „Niezmiennie Japonia” autorstwa Jacka M. Kozłowskiego oraz Agnieszki Kmieciak.

„Niezmiennie Japonia” jest drugą częścią projektu „Tryptyk japoński”, składającego się z wystaw, których wspólnym tematem jest Japonia. Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano we wrześniu 2020 roku w Galerii Przy Kozach, Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym „Japonii-Online”. Wstęp jest wolny, a wystawę można oglądać do 13 marca br.

Autorzy fotografii wielokrotnie podróżowali po Japonii, pozostając pod jej niezwykłym urokiem. Łączą pasję podróżowania z fotografią, która towarzyszy im od lat. Szukają inspiracji w detalach świątyń, przyrodzie, spotykanych ludziach. W rozmowach, milczącej medytacji, czy zgiełku ulicy. Intensywne barwy chramów, czy kojąca soczysta zieleń ogrodów przykuwa uwagę, pobudza zmysły, zatrzymuje i zostaje zapisana w kadrze. Ludzie, ci znani od lat albo nieznajomi mijani na ulicy, bywają uchwyceni w szczególnym momencie. Powstałe fotografie to przejaw wrażliwości ich twórców.

Prezentowane na wystawie fotografie powstały w różnych miejscach w Japonii. Założeniem autorów było pokazanie własnych odczuć związanych z odwiedzanymi miejscami i spotykanymi ludźmi. Traktują fotografię jako medium, poprzez które mogą wyrażać swój sposób postrzegania i dzielić się nim z innymi.Fotografie Agnieszki to ekspresja soczystych barw i ruchu istniejącego nawet w pozornym zatrzymaniu. Każde zdjęcie to osobna historia napotkanych zdarzeń. Obrazy Jacka są monochromatyczne, często fragmentaryczne, raczej statyczne, refleksyjne. Patrząc na obraz mnicha trzymającego miskę żebraczą, czy dach świątyni wyłaniający się zza drzew, możemy nie tylko zobaczyć, ale i poczuć klimat tych niezwykłych chwil i miejsc.Wiele prezentowanych prac powstało w obszarach odległych od szlaków turystycznych, często w prywatnych przestrzeniach, niedostępnych dla ciekawskich.

Agnieszka Kmieciak – gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku.

Jacek M. Kozłowski – urodzony i przez większość życia związany z Warszawą, od kilku lat mieszka w Gdańsku. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat. Spotkania z wybitnymifotografami i twórcami Edwardem Hartwigiem, Witoldem Dederko, Zofią Nasierowską, czyAndrzejem Strumiłło stały się inspiracją i motywacją do własnych poszukiwań fotograficznych. Od 1995 r. odbywa regularne wyprawy do Japonii,podczas których przy pomocy fotografii zapisuje swoje subiektywne odczucia i emocje związane z tym krajem. Obserwuje ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę. Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Plakat wydarzenia; źródło: Materiały organizatora

ŹRÓDŁA

Materiały organizatora

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy