Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo OBURZAJĄCE STROJE ZESPOŁU KEYAKIZAKA46

Dwie członkinie grupy Keyakizaka46; źródło:estadodeisrael.com

05.11.2016 | 16:35
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Halloweenowy występ, podczas którego dziewczęta pojawiły się w strojach przypominających mundury nazistowskich żołnierzy, wywołał szeroką krytykę.

Stworzony w 2015 roku przez producenta muzycznego Yasushi Akimoto zespół Keyakizaka46 jest siostrzaną grupą Nogizaka46. Należą do niego wokalistki w wieku od 15 do 21 lat. Ich pierwszy singiel („Silent Majority”) w ciągu tygodnia od wydania sprzedał się w nakładzie 260 000 kopii i znalazł się na pierwszym miejscu rankingu sprzedaży Billboard Japan.

Koncert, który wywołał falę krytyki pod adresem zespołu, odbył się 22 października 2016 roku w Jokohamie i był częścią halloweenowego występu o nazwie „Perfect Halloween 2016”. Dziewczęta pojawiły się na scenie w czarnych strojach przypominających mundury żołnierzy wojsk Waffen-SS. Podobny był zarówno krój, jak i elementy dekoracyjne – w tym umieszczony na czapkach orzeł podobny do tego, który symbolem III Rzeszy. 

Grafika porównująca stroje Keyakizaka46 z mundurami wojskowymi III Rzeszy; źródło: japantimes.co.jp

Incydent wzbudził zainteresowanie zagranicznej prasy. Pojawiły się głosy, czy kreacje wokalistek nie będą miały negatywnego wpływu na postrzeganie Japonii w związku z nadchodzącymi igrzyskami olimpijskimi w 2020 roku. W stronę grupy Keyakizaka46 skierowana została również fala krytyki w mediach społecznościowych – członkiniom grupy zarzuca się ignorancję. Wypowiedzi pojawiają się m.in. za pośrednictwem portalu Twitter. Dla internautów występ w strojach podobnych do mundurów nazistowskich jest nieakceptowalny – użytkownik batayanF3 stwierdza:

Niewiedza lub to, że nie popiera się nazistów nie znaczy, że można robić takie rzeczy. To niewybaczalne, biorąc pod uwagę fakt, jak wpływowe są te artystki.

Ichika Rokusō, mieszkająca w Berlinie pisarka pochodzenia japońskiego, komentuje sytuację następująco:

Minęło 71 lat odkąd skończyła się wojna, ale wciąż jest wielu ludzi, którzy stracili wówczas członków rodziny, przyjaciół i ukochanych. Nawet w Japonii. Powinnyście to zrozumieć. 

Jak podaje polski dziennik „Rzeczpospolita”, oprócz krytyki pojawiły się także sugestie, by dziewczęta z zespołu zapoznały się z literaturą o tematyce II wojny światowej.

Wytwórnia muzyczna Sony Music Japan, pod której skrzydłami działa zespół, twierdzi, że podobieństwo nie było celowe. Na oficjalnej stronie internetowej zamieszczone zostały przeprosiny:

Z całego serca pragniemy przeprosić za spowodowaną zniewagę... która wynika z naszego braku zrozumienia. Bierzemy tę sytuację na poważnie i dołożymy starań, by zapobiec powtórzeniu podobnych incydentów w przyszłości. 

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, w którą zaangażowana jest wytwórnia. W 2011 roku Centrum Szymona Wiesenthala, żydowska organizacja zajmująca się prawami człowieka, zarzuciła rockowemu zespołowi Kishidan, że kostiumy, w których członkowie zespołu wystąpili w telewizji, nawiązywały do mundurów oddziałów SS. Centrum wyraziło swoje oburzenie także w związku ze strojami grupy Keyakizaka46.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Rzeczpospolita
CBS News
tokyohive

TAGI:

muzyka   kontrowersje   j-pop  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy