Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport RIKAKO IKEE CHORA NA BIAŁACZKĘ

Rikako Ikee; źródło: The Asahi Shimbun

21.02.2019 | 18:17
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

18-letnia pływaczka informację o chorobie podała na swoim Twitterze.

Ikee źle się czuła podczas swojego treningu w Australii, a uzyskiwane przez nią rezultaty sugerowały przemęczenie. Po konsultacji z lekarzem otrzymała diagnozę, którą była białaczka.

Zawodniczka stała się znana po ubiegłorocznych Igrzyskach Azjatyckich w Dżakarcie, kiedy to została pierwszą pływaczką, która zdobyła 6 złotych medali, uzyskując przy każdym rekordowy czas. Należą do niej krajowe rekordy na 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym, a także 50 i 100 metrów stylem motylkowym.

Na Twitterze napisała:

Nadal nie mogę w to uwierzyć i jestem skołowana. (…) Ale jest to choroba, która w przypadku zastosowania odpowiedniej terapii może być w pełni wyleczona.

Zdaniem lekarzy jej choroba została wykryta we wczesnym stadium. Ikee ogłosiła także, że w związku z leczeniem nie wystartuje w mistrzostwach krajowych, które odbędą się w kwietniu tego roku i będą kwalifikacjami do mistrzostw świata.

Fani, sportowcy, a także osoby, które zmagały i zmagają się z chorobą, przekazały sportsmence za pomocą mediów społecznościowych wyrazy wsparcia. Stowarzyszenie dawców szpiku zamieściło wiadomość na swojej stronie:

Jest wiele sposobów leczenia białaczki. Mamy nadzieję, że otrzymasz właściwe informacje o chorobie, zostaniesz poddana odpowiedniemu leczeniu i wyzdrowiejesz tak szybko, jak to możliwe.

W ten powszechny nurt nie wpisał się japoński minister do spraw igrzysk olimpijskich – Yoshitaka Sakurada, który powiedział reporterom:

Ona jest potencjalną złotą medalistką, sportowcem, wobec którego mamy wielkie oczekiwania. Jestem naprawdę zawiedziony.

Prasa przytacza też jego inną wypowiedź:

Mam nadzieję, że skupi się na terapii i stanie na nogi tak szybko, jak to możliwe. Kiedy jedna osoba prowadzi, może to pobudzić całą drużynę. Nieco się obawiam, że ten zapał może wyparować.

Politycy partii opozycyjnych i fani Ikee przez powyższe stwierdzenia zażądali dymisji Sakurady, podkreślając, że jest on bez serca. Yūichirō Tamaki, przewodniczący Ludowej Partii Demokratycznej, zaznaczył, że tego typu komentarze są charakterystyczne dla administracji premiera Abe.

Sakurada wycofał się ze swojej wypowiedzi, wskazywał też, że chodziło mu o to, że wyzdrowienie jest bardzo ważne i na tym Ikee powinna się skupić.

W kontekście Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 trener zawodniczki, Jiro Miki, stwierdził, że w tej chwili sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Z drugiej strony Japońska Federacja Pływacka zapowiedziała, że nie przewiduje żadnych wyjątków w kwalifikacjach do zawodów.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Japan Times
The Mainichi

TAGI:

celebryci   igrzyska olimpijskie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy