19.10.2019 | 20:16
Opracowanie:
Krystian Karolak
Spółka Nomi Biotech Corporation opracowała preparat zwany alcorythm, który zwalcza przyczyny złego samopoczucia po nadmiernym spożyciu alkoholu.
Pierwszym produktem polsko-japońskiej spółki jest preparat Alcorythm, którego opracowanie, według słów samych twórców, zostało podyktowane z jednej strony rosnącym spożyciem alkoholu w Europie, a z drugiej również negatywnymi skutkami jego konsumpcji. Mowa tu zarówno o złym samopoczuciu, jak i skutkach długofalowych m.in. chorobach układu krążenia, Alzheimerze czy nowotworach. Alcorythm w przeciwieństwie do innych preparatów „anty-kacowych" dostępnych w Polsce jest przebadany klinicznie pod kątem metabolizmu toksycznego aldehydu octowego i jest produkowany w reżimie farmaceutycznym w zakładzie produkującym leki.
Stworzenie tego nutraceutyku, czyli innowacyjnego preparatu łączącego w sobie cechy żywności oraz farmaceutyków, oparte zostało na doświadczeniach wyniesionych przez jego twórców z rynków azjatyckich. Co ciekawe, wartość rynkowa nutraceutyków w Japonii wynosi 21 mld dolarów (82,2 mld zł*), co czyni ją trzecią na świecie, przy czym 41 proc. innowacji dotyczących żywienia i zdrowia jest skoncentrowanych na osobach starszych.
Nomi Biotech Corporation to polsko-japońska spółka biotechnologiczna założona w 2018 roku przez Marcina Jaskułę i dr. Koheia Yagiego, których połączyło zamiłowanie do ramenu i współtworzenie japońskiego baru Mikoya, oraz mec. Michała Żukowskiego. Wkrótce dołączył do nich dr Jakub Urbański. Dr Kohei Yagi – absolwent studiów doktoranckich Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z dziedziny cytogenetyki – odgrywa istotną rolę w procesie badania i typowania substancji stanowiących bazę nutraceutyków, a także utrzymuje kontakty robocze z japońskimi partnerami biotechnologicznymi. Obecnie firma Nomi Biotech Corp. planuje ekspansję na rynek tajwański.
Przedsiębiorstwo specjalizuje się w wytwarzaniu i projektowaniu nutraceutyków z wykorzystaniem przy ich produkcji składników naturalnych i modyfikowanych w sposób biotechnologiczny. Wszystko to w oparciu o filozofię „biotechnologia dla każdego". Obecnie partnerem strategicznym Nomi Biotech Corp. jest Narodowy Instytut Leków, który prowadzi m.in. prace naukowo-badawcze czy edukacyjno-usługowe z zakresu oceny oraz bezpieczeństwa stosowania produktów lenicznych i wyrobów medycznych.
Marcin Jaskuła – prezes Nomi Biotech Corporation – zapytany przez dziennik „Japonia-Online” o potencjał tkwiący we współpracy między Polską i Japonią w zakresie biotechnologii w 100. rocznicę nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych między państwami określił ją tymi słowami:
Z perspektywy Nomi Biotech Corporation współpraca pomiędzy Polską i Japonią układa się doskonale, natomiast niezrealizowany potencjał jest stale ogromny. Nasz zespół doskonale rozumie uwarunkowania kulturowe współpracy z Japończykami, co jest bardzo ważne w budowaniu długofalowych relacji oraz realizacji zamierzonych celów biznesowych. Uważamy, iż potencjał do realizacji wspólnych projektów biotechnologicznych oraz transferu technologii jest olbrzymi i mamy nadzieję, że w przyszłości nasza spółka będzie swoistym przykładem, jak budować polsko-japońskie przedsięwzięcia naukowo-biznesowe. W ostatnich latach obserwujemy zwiększone zainteresowanie japońskich przedsiębiorstw Polską jako krajem o najwyższym wzroście PKB w Europie oraz miejscu z wieloma strategicznymi walorami biznesowymi (lokalizacja, kapitał ludzki, środki unijne). W 100. rocznicę nawiązania wzajemnych stosunków dyplomatycznych z naszej perspektywy klimat biznesowy jest w swoim najlepszym okresie i z pewnością będziemy obserwować zwiększoną aktywność wzajemnych relacji gospodarczych.
* kurs dolara na podstawie NBP z dnia 11.10.2019
ŹRÓDŁA
Materiały prasoweVitaFoods Asia